Nový způsob recyklace: kompostovatelné příbory lze proměnit v izolační pěnu

Svět ekologie ušel za posledních několik let obrovský kus cesty. Již dnes se setkáváme v plastovými materiály, které se dokáží bezpečně rozložit za několik málo let. Existuje dokonce i jedlé nádobí, které můžeme zkonzumovat společně s hlavním chodem. I když se rozhodně jedná o zelenou a udržitelnou alternativu k ropným produktům, tak nenabízí příliš mnoho možností k jejich dalšímu využití. Vědci na Novém Zélandu proto přišli s inovativním způsobem, jak dát plastům druhý život a napravit jejich stigma jakožto úhlavního nepřítele životního prostředí.

Zdroj: Pixabay

Novozélandská univerzita v Canterbury přišla s novým způsobem pro využití biologicky rozložitelných příborů, které byly doposud považovány za nerecyklovatelné. Nože, vidličky a lžíce, vyrobené z bioplastů PLA, lze sice po použití bezpečně kompostovat, ale vědci přišli na způsob, jak z materiálu před jejich přeměnou vytěžit ještě o trochu víc.

Průlom univerzitního týmu spočívá v novém procesu čištění, při kterém tento materiál umístili do komory naplněné oxidem uhličitým. Po natlakování komory a zvýšení teploty se oxid uhličitý rozpustil v plastu. A po uvolnění tlaku zvýšil svůj objem a přeměnil plast v pěnu.

Využití má být možné i u dalších materiálů

Podle vědců se jedná o podobný jev, který nastává tehdy, když otevřete plechovku se syceným nápojem. Zajímavostí je, že pěna měnila své vlastnosti s ohledem na panující podmínky. Nižší tlak v komoře kupříkladu vedl k objemnější pěně s velikým množstvím vzduchových kapes.

„Správná teplota a tlak je stěžejní pro výrobu zužitkovatelné pěny,“ uvedl autor studie Heon Park. „Není to tak, že lze tento proces provádět při libovolné teplotě nebo tlaku. Výzkum nám každopádně ukázal, jaké hodnoty jsou pro tento proces ideální.“

Jedním z možných využití této pěny je výroba flotačních zařízení, jakými jsou například vodní bóje. Dalším z předpokládaných využití má být i izolační materiál užívaný ve stavebnictví. Přeměna na pěnu je pro recyklovatelné bioplasty nejlepším možným řešením. Proces totiž, na rozdíl od recyklace, nespotřebovává velkou sílu ani energii. A do budoucna má být aplikovatelný i na širší škálu materiálů, typicky další plasty.

Celý výzkum byl publikován v časopise Physics of Fluids .