edible tray
Marushige Seika/Facebook

Trend v ekologii: Japonci vyrábí jedlé nádobí a příbory z bramborového škrobu

V budoucnu od vás hostitel možná bude očekávat, že dojíte nejen naservírované jídlo, ale i nádobí a příbory. V Japonsku se snaží ulehčit životnímu prostředí a společnosti zde vyvíjejí jedlé obaly na potraviny a nápoje. Firmy se tak podřizují stále přísnějším vládním požadavkům na ekologii a zároveň se snaží přitáhnout zákazníky se zájmem o životní prostředí.

Zhltněte jídlo a pití i s obalem

Japonský výrobce nápojů Asahi Group Holdings společně s výrobcem cukrovinek Marushige Seika vytvořili jedlý pohárek, který vzhledově připomíná zmrzlinový kornout. Kelímek mogu je vyrobený z bramborového škrobu. Peče se při vysoké teplotě, aby ztvrdl a byl schopný odolat vlhku a udržet tekutinu. Podle výrobců po nalití pití nebo polévky vydrží pevný přibližně hodinu. Mogu se vyrábí ve čtyřech variantách: v příchuti ebi-senbei (krevetového krekru), čokoládové, oříškové nebo bez příchutě.

Pohárky mogu v různých variantách. Zdroj: Marushige Seika, Asahi Group Holdings

Velmi rychle rozložitelný materiál

Co ale s nádobím, které zákazník použije venku a položí ho na špinavý povrch? „I v případě, že lidé nádobí nesní a zahodí, rozloží se mnohem rychleji než biologicky rozložitelné plasty. Mohou také posloužit jako potrava pro zvířata,“ vysvětloval v nedávném rozhovoru pro Kyodo News Katsuhiko Sakakibara, generální ředitel společnosti Marushige Seika.

Firmy prodávají jedlé nádobí restauracím, ale dá se koupit i na použití doma. Za deset šálků o objemu 100 ml zákazníci zaplatí v přepočtu přibližně 240 korun. Od jedlého nádobí může tedy odrazovat poměrně vysoká cena, která představuje zhruba desetinásobek ceny plastového jednorázového nádobí. Zákazníky ale láká přidaná hodnota výrobku. Chtějí snížit množství zbytečného odpadu, kterým se Země postupně zahlcuje.

Marushige Seika vyrábí také jedlý talíř e-tray, a to v příchutích cibulová, batátová, kukuřičná nebo zmiňovaná ebi-senbei. Sortiment zahrnuje i jedlá brčka k nápojům vyrobená z byliny sítiny rozkladité. Letos se nabídka má rozšířit i o jedlé lžičky.

Jedlý talíř e-tray. Zdroj: Marushige Seika

Jedlé obaly v Asii stoupají na popularitě díky rostoucímu zájmu o životní prostředí. Již před několika lety se v tamní síti kaváren RJ začala prodávat káva v šálku vyrobeném ze sušenek a vzbudila velký zájem veřejnosti.