Zdroj: NASA, Unsplash

Polský SatRevolution vyrábí miniaturní satelity. Proč je o ně zájem?

Startup SatRevolution pocházející z polské Vratislavi přitahuje investory. Je totiž jednou z 12 firem na světě, která dokáže vyrobit malé satelity o rozměru krabice od bot.

Zájem o vesmír roste, a to přitahuje investice, vytváří pracovní místa a demonstruje technologický a ekonomický rozvoj soukromých firem i celých zemí. Do popředí se dostává i polský startup SatRevolution, do kterého na konci loňského roku britský miliardář Richard Branson investoval 30 milionů dolarů. Není ale jediným investorem, který v ovládnutí vesmíru vidí více než obchodní příležitost. Vytvoření vlastní družice, která poletí na Měsíc, Mars nebo Venuši, si u SatRevolution letos objednal třeba i Sultanát Omán.

Zdroj: Space X, Pexels

Cenná data

Jak řekl pro Business Insider Grzegorz Zwoliński, CEO SatRevolution, satelitní průmysl není ani tak o dobývání vesmíru, jako o datech, která satelity dokážou zjistit o životě na Zemi.

Jakmile je družice jednou umístěna na oběžnou dráhu, funguje automaticky. Získaná data se následně vyhodnocují ve výpočetních střediscích na Zemi. Pomáhají pak například farmářům lépe hospodařit s jejich pozemky. Díky nim je možné majitelům obřích farem poradit, kdy sklízet úrodu, zda se v okolí nevyskytuje nějaká choroba, kdy je čas hnojit a kdy zavlažovat. Díky těmto informacím může podle Zwolińského farmář zvýšit svou produkci o 10 až 15 %, což při rozlohách největších světových farem není vůbec malé číslo.

SatRevolution má údajně v plánu do roku 2026 umístit na oběžnou dráhu kolem Země 1 500 vlastních pozorovacích satelitů. Ty budou pracovat s různými barevnými spektry a speciálními filtry, které umožní uvidět to, co je lidskému zraku skryto: kde se nachází ložiska mědi, zlata nebo křemíku.

Malá velikost je žádaná

I do světa družic a satelitů se promítlo zmenšování, za kterým stojí především nárůst efektivity jednotlivých komponent. Na oběžnou dráhu se vypouští stále více družic malých velikostí. Konkrétně satelit od polského SatRevolution má rozměry 10×10×30 centimetrů a váží do 4,5 kilogramu.

Zdroj: SatRevolution, Virgin Orbit, Business Insider