Americká vesmírná agentura v rámci příprav na první pilotovaný let na Měsíc tohoto století provádí experimenty s ohněm. Ve vesmíru se totiž plameny chovají jinak než na Zemi.
Dříve či později se lidé vydají na dlouhodobé pobyty mimo svou mateřskou planetu. Jednou z věcí, které se budou muset do té doby spolehlivě vyřešit, je otázka ohně. Přesněji, jeho kontrola v podmínkách vesmíru.
Změny gravitace a proudění vzduchu v uzavřených prostorech ve vesmíru mohou ovlivňovat způsob šíření ohně a ztížit jeho hašení. Aby vědci lépe porozuměli chování plamenů v kosmickém prostoru, provedou sérii pokusů v rámci projektu SoFIE (Solid Fuel Ignition and Extinction).
Experimenty uskuteční ve speciální 100litrové spalovací komoře s názvem Combustion Integrated Rack, která se nachází na palubě laboratorního modulu US Destiny na Mezinárodní vesmírné stanici. Komora umožňuje bezpečně spalovat sledované materiály a studovat průběh jejich hoření. Obsahuje řadu senzorů detekujících hladiny kyslíku a oxidu uhličitého, koncentraci a objem kouře a teplotu na různých místech. Čtyři kamery v reálném čase zaznamenávají velikost a šíření plamene.
NASA si od výzkumů slibuje vývoj lepších systémů k detekci a potlačení požárů ve vesmíru a ke studiu toho, jak mikrogravitace a omezený kyslík ovlivňují velikost plamenů. Kromě toho bude moct NASA vybrat ty nejvhodnější materiály pro skafandry, kabiny a habitaty budoucích astronautů. Pokud to s pilotovanými lety na Měsíc, Mars nebo i další planetární tělesa lidstvo myslí vážně, měla by být ochrana astronautů před požáry, které by mohly propuknout na palubách lodí během dlouhých misí, nejvyšší prioritou.
NASA plánuje na projektu SoFIE pracovat do listopadu 2025.
Zdroj: NASA
Odpovědět
Zobrazit komentáře