Raketa SLS
Zdroj: NASA

Prožijte misi Artemis 1 v jedné minutě

Evropská kosmická agentura (ESA) sdílela video k úspěšně zakončené misi Artemis 1. Přestože celé putování zabralo lodi Orion 25 dní, vy cestu uvidíte v 60 sekundách.

Po 25 dnech se na povrch Země vrátila kosmická loď Orion, když 11. prosince přistála v Tichém oceánu. Šlo o její druhý nepilotovaný testovací let. Svým návratem úspěšně ukončila první misi z programu Artemis. K této příležitosti ESA vytvořila video, které vyzdvihuje všechny důležité momenty od startu až do konce.

Během mise Artemis 1 se loď Orion vydala na testovací let.
Loď Orion se během mise Artemis 1 vyfotila se Zemí a Měsícem. Zdroj: NASA

Minutový sestřih začíná v Kennedyho vesmírném středisku. Odtud 16. listopadu odstartovala raketa, která sebou nesla vesmírné plavidlo Orion. V průběhu letu se postupně oddělily všechny stupně s motory, až nakonec zůstala samotná loď. Ta si během zhruba 2253082 kilometrů dlouhé cesty udělala například fotografii s planetou Zemí nebo s Měsícem, k jehož povrchu se při přeletu přiblížila na vzdálenost 130 kilometrů. V závěru videa zůstal pouze modul určený posádce, který s pomocí tří padáků dopadl do vody u pobřeží USA.  

Orion během cesty pokořil také jeden rekord, když doletěl nejdále od naší planety, kam se kdy dostal stroj navržený pro přepravu lidí. Přestože loď se v pořádku vrátila zpět na Zem, mise se neobešla bez počátečních problémů. Start museli totiž několikrát odložit kvůli nepříznivému počasí a technickým potížím.

Program Artemis má jasný cíl

Kosmický program Artemis vznikl ve spolupráci NASA, ESA, japonské kosmické agentury (JAXA) a kanadské kosmické agentury (CSA). Má za cíl vrátit člověka po desítkách let na povrch Měsíce. Součástí je několik misí, díky kterým vznikne na jeho oběžné dráze vesmírná stanice Gateway. Z ní se budou astronauté následně vydávat na další průzkum povrchu. Nicméně pro cestu ke stanici poslouží právě čerstvě otestovaná kosmická loď Orion. Druhá mise s označením Artemis 2 je předběžně naplánována na rok 2024 a na palubě poletí i živá posádka.

Zdroj: ESA, NASA