Robot ElliQ
Zdroj: Intuition Robotics

Robot jako přítel. ElliQ má pomáhat seniorům bojovat s osamělostí

Osamělost ničí zdraví, vede k depresím a nervovým zhroucením. Izraelský startup Intuition Robotics proto do boje s osamělostí starších lidí nasadil pokročilou robotickou technologii.

Firma Intuition Robotics vyvinula robota ElliQ, kterého představuje jako „pomocníka pro zdravější a šťastnější stárnutí“. Zařízení se skládá z panelu připomínajícího hlavu s velkým okem a držáku na tablet umístěných na trojúhelníkovém stojanu. ElliQ stačí položit na viditelné místo, zapnout a v bytě rázem máte elektronického přítele. Na rozdíl od chystaného robota Buddyho od francouzského startupu Blue Frog Robotics se tedy ElliQ v bytě nepohybuje.

Robot ElliQ
Robot ElliQ, který má dělat společníka seniorům. Zdroj: Intuition Robotics

Funkce ElliQ

Robot se ovládá hlasovými příkazy. Jeho úkolem je komunikovat s osobou, se kterou bydlí. Dokáže pozdravit, zeptat se, jak se uživatel má, připomenout naplánované události nebo poskytnout praktické informace, jako je předpověď počasí. Umí zobrazit fotku příbuzných, známých či kamarádů a přečíst zprávu, která od nich přišla. Senior si také může díky robotovi jednoduše objednat taxi nebo domluvit schůzku s lékařem. V případě potřeby může stroj také přivolat pomoc.

Když ElliQ mluví pomocí řečového syntetizéru, jeho modul se pohybuje, což vyvolává dojem, že uživatel komunikuje s živou bytostí. Robot pracuje s umělou inteligencí a strojovým učením: každý rozhovor s majitelem zařízení přiměje ElliQ učit se a přizpůsobovat návykům uživatele. Dokáže si i zapamatovat jména jeho přátel nebo příbuzných.

Testování robota

K prvními většímu nasazení robotů ElliQ se rozhodlo město New York, které si jich pro své seniory nakoupilo rovnou osm stovek. New York State Aging Office (NYSOFA) chce touto cestou pomoci starším lidem, kteří bojují s osamělostí. První zkušenosti newyorských seniorů potvrzují, že malé zařízení dokáže změnit život k lepšímu. Majitelé robotů údajně mají pocit, že se o ně někdo zajímá.

Intuition Robotics uvedl robota ElliQ na trh letos v březnu a zatím je dostupný jen na americkém trhu. Za využití hardwaru a softwaru se platí předplatné 29,99 dolarů měsíčně (zhruba 690 korun), pokud si uživatel zvolí roční plán. Na začátku se také platí jednorázový registrační poplatek ve výši 249,99 dolarů (5,7 tisíce korun).

Video o funkcích robota ElliQ.

Zdroj: Intuition Robotics