Zdroj: Thijs Biersteker

Umělecké dílo ukazuje, jakou uhlíkovou stopu má sledování Netflixu

Víte, jaký dopad mají vaše online aktivity na životní prostředí? Díky umělecké instalaci MB>CO2 si uděláte dobrou představu.

Lidstvo v běžném životě využívá stále více dat. To se ještě prohloubilo během pandemie, kdy velká část lidí pracovala nebo studovala z domova. Nizozemský umělec Thijs Biersteker na to chtěl upozornit, a proto ve spolupráci se studiem Woven zkonstruoval zařízení s názvem MB>CO2, které v reálném čase vizualizuje skrytý dopad online aktivit na životní prostředí.

Jak zjistili vědci z Masssachusettského technologického institutu (MIT), během hodinového videohovoru na Zoomu uživatel průměrně vyprodukuje 150 gramů oxidu uhličitého. Hodina sledování pořadů na Netflixu znamená v průměru dokonce 450 gramů. Málokdo si ale dokáže představit, co to reálně znamená, a právě k tomu slouží přístroj MB>CO2.

Konstrukci, která je vyrobená z recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů, tvoří trojice monitorů, na nichž běží několik programů, například Zoom, Spotify nebo Netflix. Připojený počítač vypočítává emise oxidu uhličitého, které vznikly jejich využíváním. Následně zařízení vhání obláčky vzniklého oxidu uhličitého skrz trubky do průhledné nádoby s živými rostlinami. Množství plynu vháněného do biosféry je obrovské. Proto instalace funguje jen půl hodiny měsíčně, aby se rostliny měly čas zregenerovat.

Umělec doufá, že touto cestou donutí veřejnost zamyslet se nad množstvím dat, které využívá. „Vzestup onlinu a umělé inteligence se nazývá pátou průmyslovou revolucí. Neměli bychom udělat tutéž chybu jako v poslední průmyslové revoluci, která byla poháněna znečištěním,“ říká Biersteker.

Nizozemský umělec se problémy životního prostředí ve své tvorbě zabývá dlouhodobě. V minulosti se zaměřil například na vliv, který mají nedopalky cigaret na půdu, nebo na plasty v oceánech.

Video k projektu MB>CO2.

Zdroj: Thijs Biersteker