Gita
Zdroj: Piaggio Fast Forward

Robotický vozík umí následovat uživatele. Uveze až 18 kilogramů

Společnost Piaggio Fast Forward (PFF) vyvinula nového robota, který umí majitele následovat a převážet mu třeba nákupy. Jedná se o robustnější verzi původního modelu.

Robot Gitamini pro přepravu nákladu od PFF se v září dočkal vylepšeného sourozence, Gitaplus. Nový model je dvakrát větší než ten předešlý a unese díky tomu i těžší náklad. Výrobce také tvrdí, že má i delší dojezd na jedno nabití a lepší orientaci v terénu.

Roboti Gitaplus jsou v podstatě autonomní zavazadla. Po spárování s telefonem uživatele ho následují a při tom zachovávají „pěší etiketu“. To znamená, že se umí vyhýbat lidem a dalším překážkám a procházet dveřmi. Manévruje díky využití kombinace kamer a radarové technologie. Umí také automaticky balancovat, upravovat rychlost podle uživatele, kterého následují, a zastavovat, když je to potřeba. Zvládne také přehrávat hudbu.

Nový model uveze až 18 kilogramů nákladu a dokáže na jedno nabití ujet údajně až 29 kilometrů. Pohybuje se při tom rychlostí 9,6 kilometrů za hodinu. Když se nachází v nečinném stavu 30 minut, automaticky se vypne.

Robot na první pohled vypadá jako užitečný pomocník například pro seniory nebo osoby s postižením, které nemůžou nosit těžké věci. Magazín Inverse však upozornil i na nebezpečí, které podobní roboti mohou přinést – otázku bezpečnosti shromažďovaných dat. PFF k tomu ale řekla, že všechny informace o poloze a záznamy z kamer zůstávají v robotovi a v aplikaci a po zprocesování potřebném k provozu se mažou.

Gitaplus rozhodně není levná záležitost. Tuto futuristickou fofrtašku si můžete zakoupit za 3475 amerických dolarů, tedy v přepočtu zhruba 86 tisíc korun. První kusy dodá společnost zákazníkům v říjnu.

Zdroj: Piaggio Fast Forward, Inverse.com