Divadlo
Zdroj: Mostafa Meraji, Unsplash

Představení Plai Prague propojuje české dějiny a umělou inteligenci

Divadelní show Plai Prague ukáže příběhy z českých dějin, které kompletně napsala umělá inteligence. Premiéra představení se odehraje 9. října v Praze.

Jak si robot představuje osídlování českých zemí Praotcem Čechem? A jak by mohly vypadat hovory Tomáše Garrigua Masaryka s Václavem Havlem? To se dozví publikum multižánrového komediálního představení Plai Prague: Prague Clockwork Cabaret. Divadelní show nabídne pět krátkých příběhů z české historie, jejichž autorem je umělá inteligence.

Text k divadelní show Plai Prague vytvořila umělá inteligence.
Text k divadelní show Plai Prague vytvořila umělá inteligence. Zdroj: Wesley Pribadi, Unsplash

Textová forma scén vznikla pomocí programu pro automatické generování textu, zvaného Klikátko, vytvořeného projektem TheAItre. Inscenace je v angličtině, ale diváci budou mít k dispozici český doprovodný text.

Představení vzniklo u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. „Projekt Plai Prague má za cíl představit Evropě hlavní město Česka jako středobod umělé kreativní inteligence, kde pokračují příběhy světově známého ‚robota‘ bratří Čapků a kde stroje s lidmi spoluvytvářejí umělecké dílo,” říká Tomáš Studeník, autor projektu a propagátor inovací.

Premiéra se uskuteční v neděli 9. října na Lodi Tajemství na pražském Rašínově nábřeží. Po uvedení show zamíří na evropská pódia v Berlíně, Bruselu, Varšavě, Vídni a Bratislavě. Do české metropole se na svou derniéru vrátí v listopadu.

Zdroj: TZ