WWF Německo připravil virtuální naučnou prohlídku.
Zdroj: WWF

WWF spustil virtuální výstavu. Vyzdvihuje ochranu životního prostředí

Světový fond na ochranu přírody (WWF) nabízí neobvyklou výstavu, která upozorňuje na krizi s odpadem a znečištěním přírody. Navštívit ji však můžete pouze virtuálně.

Německá součást organizace WWF připravila metaverse, který poukazuje na světové znečištění plasty a ochranu životního prostředí. Od 17. září mohou návštěvníci virtuálním prostorem volně procházet a zkoumat různá místa. Svět navíc doplňují tabulky s popisy o zvířatech a prostředí. Nejvýraznější součástí prohlídky je obří velryba složená z odpadků, která se vznáší nad pláží.

Plastový odpad ve vodě představuje dlouhodobý problém. Zdroj: Naja Bertolt Jensen, Unsplash

Kromě pozornosti má projekt přitáhnout také podporovatele a finanční příspěvky. Některá digitální díla vytvořená z odpadků si totiž můžete koupit a nákupem se podílet například na boji proti znečištění, konkrétně ve Vietnamu. Získáte tedy sice pouze virtuální předmět, ale jeho dopad bude skutečný. Odpad totiž ohrožuje živočichy, kteří ve vodě žijí a mohou se ve vyhozených věcech zachytit či je mylně považovat za potravu, což nakonec vede ke smrti.

Na tvorbě virtuálního světa se kromě německého WWF podílela organizace SaveSpecies a firma Journee, která zajistila potřebné technologie. Metaverse běží na Unreal Enginu 5 a vyzkoušet si ho může téměř každý, protože nevyžaduje instalaci dalšího programu kromě prohlížeče. Zatímco v současnosti prohlídka poukazuje hlavně na problémy s odpady, během příštího roku přibude i téma ubývání lesů a tání ledů.

Moderní technologie slouží k ochraně přírody

Organizace si vyzkoušela digitální kampaň už loni, když přišla s projektem několika nezaměnitelných tokenů (NFT). WWF využitím moderních technologií spojuje umění, digitální svět a ochranu reálného životního prostředí. Na metaverse padla volba hlavně kvůli tomu, že ho může navštívit kdokoliv, kdo má přístup k internetu, takže akce nepřitáhne pouze lidi z jednoho místa.

„Ochrana životního prostředí vyžaduje pozornost i energii. My v tomto směru razíme nové cesty a spoléháme také na digitální inovace. Kampaní vytváříme most mezi virtuálním prostorem s prací v oblasti ochrany přírody,“ říká Heike Vesper, výkonná ředitelka WWF v Německu.

Zdroj: WWF, Save Your World