metaverse
Zdroj: Mikhail Nilov, Pexels

Může se metaverse stát rájem zločinců? Podle Cisco Talos ano

Odborníci na kyberbezpečnost z organizace Cisco Talos označili metaverse za „sen zločinců“. Co je k tomu vedlo?

Metaverse, tedy virtuální svět, který se má přiblížit fungování reálného světa, je pojem, který ještě před nedávnem široké veřejnosti nic moc neříkal. To se ale změnilo s nedávným výstupem Marka Zuckerberga, který metaverse prakticky považuje za naši nevyhnutelnou budoucnost.

metaverse
Zdroj: Bradley Hook, Pexels

Rozšířená nebo ryze virtuální realita má přinášet lidem a firmám (přesněji řečeno jejich avatarům) prostředí pro budování a udržování kontaktů, zábavu, sdílení obsahu či týmovou práci. Ale poskytne jim také příležitost k nákupům, obchodování a investování, což podle Cisco Talos může přinést problémy.

Tam, kde jsou peníze a možnosti zisku, i když nemají podobu bankovek a mincí, se logicky dříve či později objeví také zločin a podvodníci. Proto chce organizace fenomén metaverse podrobit zkoumání a kritickému pohledu z hlediska rizika potenciálu zločinu a ohrožení kybernetické bezpečnosti.

Nebezpečí číhající v metaverse?

Podle Cisco Talos jsou rizikové zejména kryptoměny a NFT tokeny. Ty jsou anonymizované a v případě, že o ně jejich legální vlastník nějakým způsobem přijde, je těžké je zpětně dohledat. Už v současné době se navíc objevují pokusy o falšování určitých typů NFT.

Dále odborníci poukazují na to, že je metaverse prakticky neregulovanou oblastí. Absence dohledu takových institucí, jakými jsou například centrální banky, burzovní komise a podobně, znamená i nedostatek ochranných mechanismů pro potenciální oběti zločinu.

S novostí celého světa souvisí i to, že se v něm lidé zatím neumí orientovat. Přitáhne tedy pozornost velké řady zranitelných uživatelů, kteří se mohou stát snadným terčem útoků.

Odborníci Cisco Talos již zaznamenali aktivity kyberzločinců, kteří vytvářejí schémata útoků cílených kryptoměny a NFT používaných k identifikaci a přístupu do metaverse. Upozorňují proto na to, že návštěvníci metaverse musí být velmi opatrní.

Zdroj: Cisco