Salvador využívá pro těžbu bitcoinu sopečnou energii

V červnu 2021 se Salvador stal prvním státem na světě, který udělal z bitcoinu oficiální měnu. Řešení na extrémně vysokou spotřebu energie při jeho těžbě nalezl tamní prezident Nayib Bukele. Státní energetické společnosti nařídil, aby zařízením těžícím bitcoin poskytnul levnou, čistou a obnovitelnou energii – získávanou z aktivních sopek.

Zdroj: Pixabay

Těžba bitcoinu je neekologická

Bitcoin má oproti fyzickým oběživům několik zásadních výhod – je neuvěřitelně obtížné ho padělat a transakce jsou kvalitně zabezpečené, rychlé i anonymní. S tím vším je ovšem spojena jedna zásadní nevýhoda – jeho těžba.

Těžba kryptoměn obecně vyžaduje výkonné počítače, které během ní řeší neuvěřitelně obtížné matematické hádanky. Při tom spotřebují zhruba tolik elektřiny, kolik za rok vyprodukuje celá Argentina. Většina této elektřiny se navíc získává z fosilních paliv, v současné době proto těžba bitcoinu vypouští do atmosféry odhadem 37 megatun oxidu uhličitého za rok. A toto číslo má i nadále růst.

Sopky poskytnou těžařům levnou geotermální energii

Salvador se 9. června letošního roku stal prvním státem na světě, který udělal z bitcoinu zákonné platidlo. V praxi to znamená zhruba to, že podniky v zemi jej musí přijímat při platbách a občané jej mohou použít k placení svých daní.

O den později vypustil prezident Bukele do oběhu tweet, podle kterého nařídil státní geotermální elektrárenské společnosti sestavení nového plánu. Ten má novodobým uhlobaronům poskytnout „velmi levnou, stoprocentně čistou a stoprocentně obnovitelnou energii s nulovými emisemi“.

Geotermální elektřina se totiž vyrábí z tepla ze Země. V Salvadoru pochází toto teplo ze sopek, přičemž odhadované dvě třetiny jeho energetického potenciálu jsou v současné době stále nevyužité.

Salvador může zavedením bitcoinu vybřednout z chudoby

Salvador je v současné době jeden z nejchudších národů v Severní Americe. Pokud země začne provozovat zařízení na těžbu bitcoinů poháněné čistou a levnou geotermální energií, tak by se mohla stát globálním centrem těžby a získat oproti dalším zemím významný ekonomický náskok. Místní těžaři, kteří vlastní počítače a provozují na nich těžbu, navíc dostávají od státu další bitcoiny jako odměnu za své úsilí. Svojí roli zde proto hraje i silně motivační faktor.

Teď jenom zbývá počkat na to, zda Salvadorané plně přijmou notoricky volatilní bitcoiny za své každodenní platidlo, nebo dají raději přednost další oficiální měně, americkému dolaru. A pouze čas také ukáže, zda se plně uskuteční Bukeleův plán na využití sopek pro bitcoinovou těžbu. Podle všech indicií by to ale nemělo trvat dlouho.

Necelé tři hodiny po prvním tweetu navázal salvadorský prezident s dalším tweetem, ve kterém informoval veřejnost, že národní energetická společnost již stihla vyhloubit první hlubinný vrt. Rychlost, se kterou se v jedné z nejchudších zemí Ameriky řeší věci veřejné, které mají navíc potenciál dostat zdejší ekonomiku z černých čísel, tak můžeme jenom tiše závidět.