gaming brink bionics
Pixabay

Brink Bionics vytváří rukavici, kterou ocení hráči stříleček

Kanadský startup Brink Bionics pracuje na neuro-ovladači Impulse, který bude schopný zkrátit latenci mezi hráčem a počítačem – tedy dobu, po kterou putuje signál z mozku až ke hře. Hráči by díky ovladači měli střílet rychlostí myšlenek.

Brink Bionics neuro-ovladač Impulse
Zdroj: Brink Bionics

Rukavice se senzory

Rozhraní neuro-ovladače Impulse vypadá jako jednoduchá bezprstová rukavice, ze které trčí drát. Zabudované senzory detekují přirozeně generované tělesné impulzy, které předcházejí pohybu svalů. Senzory leží na čtyřech svalech (musculi interossei dorsales), které kontrolují pohyb prstů. Obvykle trvá zhruba 150 milisekund, než se myšlenka na pohnutí prstem promění v pohyb. Neuro-ovladač Impulse má být schopný detekovat první okamžik impulzu a zkrátit dobu odezvy na 80 milisekund.

Začátečníci ovladač nejprve používají společně s myší a později můžou hrát jen pohyby ruky s nasazenou rukavicí. Impulse je kompatibilní se všemi myšmi, ale zatím pracuje jen na zařízeních s Windows. Připojuje se k počítači pomocí USB.

Technologie jako u robotických protéz

Zařízení není jediné svého druhu. Stejnou technologii mohou využívat například lidé s amputovanými končetinami k ovládání robotických protéz. Podle Erika Lloyda, CEO Brink Bionics, se však od konkurence velmi liší.  „Většina těchto technologií vyžaduje určité množství dat sesbíraných v čase, aby mohla učinit rozhodnutí. Algoritmy tedy čekají a sbírají elektrické signály. My jsme vyvinuli algoritmy, které dokážou pohyb předvídat a rozhodnout, jestli chcete kliknout myší, na základě velmi malého množství dat,“ říká Lloyd.

Brink Bionics získala prostředky na vývoj na crowdfundingových kampaních Indiegogo a Kickstarter. Projekt byl poměrně populární, cílovou částku vybrali během dvanácti hodin. Aktuálně jsou autoři ve fázi dokončování a testování zařízení. Očekávaná maloobchodní cena je 169 dolarů (zhruba 3644 korun).

Promo video ke crowdfundingové kampani.