avokádo
Zdroj: Thought Catalog, Unsplash

Speciální scanner pozná, jestli je avokádo zralé

Asi každý, kdo nakupuje avokáda, se někdy spletl a nechtěně koupil nezralý nebo naopak přezrálý kus. Tento problém se může stát minulostí díky technologii, kterou přináší americká firma Apeel.

Kalifornský food tech startup Apeel Sciences přichází s novými zobrazovacími a datovými službami, které mají zlepšit procesy v dodavatelských řetězcích s potravinami a omezit plýtvání jídlem. V podstatě se jedná o tři typy scannerů, které umí vyhodnotit stav avokád.

Scanner, který vyhodnotí zralost avokáda.
Scanner, který vyhodnotí zralost avokáda. Zdroj: Apeel Sciences

Přístroje, které Apeel představil, využívají kombinaci pokročilé zobrazovací technologie a strojového učení. První z variant najde využití ve velkých distribučních centrech, kde se avokáda třídí a balí. Díky němu se mohou na lince efektivněji rozřadit do skupin podle stupně zralosti a následně odesílat prodejcům ve vhodné vzdálenosti. Tato varianta scanneru už se nyní testuje v jedné z evropských balíren.

Další formu přístroje ocení menší distributoři a prodejci potravin. Využívá se k vyhodnocení zralosti jednotlivých avokád, a to údajně mnohem šetrněji a také pětkrát rychleji, než to umožňují dosud dostupné metody. Přehled o stavu ovoce se pak automaticky zapisuje do databáze, kterou distributoři mohou použít například k rozhodnutí o vhodném skladování. Tento typ se aktuálně testuje ve vybraných maloobchodech v Severní Americe a v Evropě.

Poslední variantou je scanner, který mohou využít samotní zákazníci na prodejně. Podle autorů má uživatelsky přívětivé rozhraní. Místo nepřehledných dat zobrazí informaci, zda je avokádo připravené ke konzumaci ihned, nebo bude zralé třeba až za čtyři dny. Firma tento přístroj poprvé ukázala veřejnosti na výstavě v americkém Orlandu, která se konala na konci října.

Jak scanner funguje?

Zařízení vysílá jasný paprsek světla do avokáda, který proniká několik milimetrů pod slupku. Senzory měří, kolik světla se odráží ve viditelném a blízkém infračerveném spektru. Modely strojového učení pak naměřené hodnoty převedou na přesnou předpověď pevnosti a stavu sušiny avokáda a z hodnot vyplyne informace, kdy bude ovoce připravené ke spotřebě. Modely zatím umí rozpoznávat jen zralost avokád, ale Apeel v současnosti pracuje na přizpůsobení technologie i pro limetky, manga a mandarinky.

Kromě těchto zařízení Apeel proti plýtvání jídlem bojuje i svou inovativní ochrannou „slupkou“ na potraviny vytvořenou z přírodních materiálů. Tato svrchní vrstva zpomaluje ztrátu vody a oxidaci a tím zpomaluje proces kažení potravin.

Zdroj: Apeel Sciences