dron nad stromy
Zdroj: Kal Visuals, Unsplash

Švýcarský létající robot sbírá DNA ze stromů

Vědci z několika švýcarských institucí společně vytvořili dron, který získává vzorky enviromentální DNA (eDNA) ze stromů. Sesbíraný materiál poslouží k výzkumu biodiverzity.

Při výzkumu biodiverzity vědci využívají pozůstatky genetického materiálu, které ve svém okolí zanechávají všechny živé organismy. Tyto informace se označují jako environmentální DNA (eDNA) a díky analýze lze zjistit, jaké druhy živočichů se v daném prostředí vyskytují. Samotné vzorky mohou pocházet například z půdy, mořské vody, sněhu nebo také vzduchu. Právě pro jejich snazší získávání z těžko dostupných míst, jako jsou větve stromů, pomůže speciální dron.

eDron sbírá vzorky DNA na větvích stromů.
eDron sbírá vzorky DNA na větvích stromů. Zdroj: ETH Zurich

Létající stroj s názvem eDron má na spodní straně lepivé pásky, na které se materiál přichytí. Podle tvůrců představovalo velkou výzvu při vývoji ovládání. Dron je sice autonomní, jenže všechny větve nejsou stejně tlusté a pružné. Z toho důvodu dostal také klec snímající sílu a podle získaných dat následně provede vhodný způsob přistání.

Na vývoji zařízení pro získávání vzorků usazených na větvích stromů se podílel Švýcarský federální technologický institut v Curychu (ETHZ) a Švýcarský federální institut pro výzkum lesa, sněhu a krajiny (WSL) společně s firmou Spygen. Tvůrci už eDron vyzkoušeli během několika letů na sedmi stromech, kde posbíral 21 různých vzorků DNA od ptáků, savců či hmyzu. Přestože testy byly úspěšné, potřebuje vylepšení. Chtějí ho připravit na soutěž v Singapuru, při které musí během 24 hodin sesbírat co nejvíce materiálu v oblasti o rozloze 100 hektarů. Kromě omezeného času budou úkol stěžovat také podmínky deštného pralesa. Teprve tam autoři uvidí, jak je jejich stroj schopný a účinný.

Na videu uvidíte, jak si eDron poradí se sběrem vzorků.

Zdroj: Science.org, ETH Zurich, Fórum ochrany přírody