Zdroj: Nomadic Julien, Unsplash

The HeART of Czechia nabízí pohled na českou kulturu

Na Google Arts and Culture můžete nově navštívit digitální sbírku s názvem The HeART of Czechia. Ukazuje historii i současnost českého umění, designu a architektury.

Na platformě Google Arts and Culture vznikla digitální výstava inspirovaná tuzemským uměním, architekturou a designem. Projekt nese název The HeART of Czechia a přístupný je od 8. prosince. Způsobů, jak obsah projdete, je hned několik. Můžete si zvolit cestu přes jednotlivé sbírky, Street View, fotografie nebo prostřednictvím vice než stovky příběhů.

Prostřednictvím projektu The HeART of Czechia můžete navštívit i Národní muzeum.
Prostřednictvím projektu The HeART of Czechia můžete navštívit i Národní muzeum. Zdroj: Fadi Al Shami, Unsplash

Sbírka Srdce Česka, jak zní její český název, vznikla ve spolupráci s 19 kulturními institucemi napříč celou zemí. Na obsahu se podílela například Národní galerie, Národní muzeum, Centrum současného umění DOX nebo Muzeum umění Olomouc či vila Tugendhat a mnoho dalších. Najdete v ní více než 2 500 děl od různých autorů, jako jsou František Kupka, Toyen, Emil Filla, Josef Čapek nebo Alfons Mucha. Kromě umělců a výtvorů z minulosti však nabízí i ty současné.

The HeART of Czechia ukazuje také důležitá místa

Kromě sbírek můžete prostřednictvím Google Street View navštívit několik desítek zajímavých míst, která jsou spjatá s kulturním životem. Ve výběru je třeba interiér Národního divadla, kubistický dům U Černé Matky Boží od Josefa Gočára nebo Plzeňská filharmonie. Fotografie děl a lokalit navíc doplňuje řada informací a podrobností. Pro méně znalé či zahraniční návštěvníky nechybí i úvodní průvodce, který nabízí přehled o Česku a jeho historii, významné umělecké styly a autory.

„Jsme hrdí, že se nám ve spolupráci s místními institucemi podařilo přiblížit kulturu České republiky lidem po celém světě. Doufáme, že spojení nových technologií a bohaté české kultury poskytne uživatelům mnoho příležitostí k objevování poutavých příběhů, exponátů a zážitků, které si může vychutnat každý. Ať už se nachází kdekoli,” dodal ke spolupráci ředitel Google Arts and Culture Amit Sood.

Projekt vznikl v rámci českého předsednictví v Evropské unii a podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka má digitální sbírka šířit povědomí o rozmanitosti a kráse české kultury. Kromě The HeART of Czechia poskytuje platforma od Google i online přístup k dalšímu světovému umění. Na obsahu se podílí přes dva tisíce partnerů z vice než 80 zemí.

Zdroj: TZ, Google