vodikovy-pohon
Zdroj: Philip Myrtorp na Unsplash

V Brně odstartuje projekt zaměřený na vodíkový pohon letadel

Projekt na bezemisní létání bude řešit společenství firem a výzkumných center. Hodnota výzkumu šplhá k pěti miliardám korun. 

Vodíkový pohon letadel, a tedy i nulové emise jsou hlavními tématy projektu Newborn. Ten vede brněnská pobočka mezinárodní firmy Honeywell a bude se jednat o jeden z vůbec největších projektů jihomoravského zastoupení. Odborníci budou v Brně zkoumat a vyvíjet novou generaci vodíkových palivových článků účinných v letectví. Druhý projekt se zabývá vývojem technologií, které budou řídit teplotu a tlak v letadlech. 

Vodikovy-pohon
Zdroj: Skyler Smith na Unsplash

Cílem většího z projektů je vývoj megawattového leteckého pohonného systému napájeného vodíkem. Vodíkový pohon bude místo zplodin vypouštět jen čistou vodní páru. Současná letecká doprava je totiž významným znečišťovatelem planety. Právě proto na projekt přispívá řada společností spjatých s leteckým průmyslem i Evropská unie. 

Na projektu bude pracovat 50 špičkových vědců a inženýrů. Ti budou pocházet z Čech i ze zahraničí. Možné je to také díky podpoře, které se inovačnímu prostředí dostává od vedení Jihomoravského kraje. Cílem je udělat z Brna technologické centrum. 

Věda, výzkum a inovace mají také podporu české vlády. Počet vysoce specializovaných pracovníků tak roste. Podle Českého statistického úřadu se jejich počet za posledních 10 let zvýšil trojnásobně.

Zdroj: ČT24