Technologické firmy se předhánějí ve vývoji co nejlepšího chatbota
Zdroj: pch.Vector, Freepik

Který technologický gigant nabídne nejlepšího chatbota?

Do závodu o nejlepšího chatbota s umělou inteligencí se kromě Microsoftu připojil také Google, Baidu a na konkurenci pracuje i Alibaba.

V oblasti umělé inteligence a strojového učení pro práci s textem je v posledních měsících velice rušno. Není divu, že se technologické firmy předhánějí v tom, která nabídne lepší technologii. Velkou vlnu zájmu ze strany veřejnosti spustila OpenAI, když lidem zpřístupnila službu ChatGPT. Jde o chatbota, který dokáže generovat text a v současnosti patři k nejvýraznějším a nejpokročilejším zástupcům. Bylo tedy jenom otázkou času, než své řešení představí i Google a další.

Generátor textu poháněný umělou inteligencí může pomoci třeba při psaní emailu.
Generátor textu poháněný umělou inteligencí může pomoci třeba při psaní emailu. Zdroj: Joyce Toh, Pexels

Microsoft představil 7. února novu verzi svého prohlížeče Edge a vyhledávače Bing, který využívá mimo jiné i umělou inteligenci. Cílem má být snazší vyhledávání, protože novinka nabídne propracovanější výsledky. V rámci co nejširšího využití přinese funkci, kdy postupně napíšete upřesňující a dodatečné otázky, až se nakonec dopracujete k finální odpovědi. Podle tvůrců tuto možnost použijete například při plánování vaření nebo výletů.

Na vývoji nové verze vyhledávače Bing se podílela i OpenAI a využívá prvky z ChatGPT. Podle tvůrců je novinka postavena na jeho pokročilejší verzi, kterou navíc upravili přímo pro vyhledávání. Díky tomu pracuje rychleji a přesněji. Samotný prohlížeč Edge navíc nabídne asistenta na generování textu, který poslouží třeba při psaní emailů.

Pozadu nechce zůstat ani technologický gigant Google, jenž naznačil, co postaví proti ChatGPT. V pondělí 6. února představil vlastního chatbota nazvaného Bard. Podle oficiálního vyjádření jde o experimentální konverzační službu s umělou inteligencí. V současnosti sice není dostupná veřejnosti, ale tvůrci doufají, že omezeným zkušebním provozem získají zpětnou vazbu pro další vylepšení. „Těšíme se, že nám testovací fáze pomůže dále se učit a zlepšovat kvalitu i rychlost služby Bard,“ napsal k novince CEO společnosti Google Sundal Pichai.

O co nejlepšího chatbota s umělou inteligenci se pokoušejí také v Číně

Vedle Microsoftu a Googlu nezůstávají mimo ani Číňané. Vlastního chatbota vybaveného umělou inteligencí chce podle agentury Reuters spustit během března také Baidu. Nicméně je otázka, nakolik půjde o přímou konkurenci pro technologie amerických společností. Firma se totiž soustředí hlavně na čínský trh.

Vývojem a využitím umělé inteligence pro komunikaci se zabývá také Alibaba. Budoucí plány sdělil televizi CNBC zástupce čínské společnosti. Podle informací už firma technologii podobnou ChatGPT interně testuje, ale zatím není zřejmé, kdy službu zpřístupní veřejnosti.

Zdroj: Microsoft, Google, Reuters, CNBC