Brno
Zdroj: Pixabay

V Brně se používají optické senzory. Sledují aktivitu na ulicích

Brno nasadilo do ulic optické senzory využívající umělou inteligenci. Zařízení přinesou informace o počtu návštěvníků akcí nebo kapacitách parkovišť.

Optické senzory jsou malá zařízení, která se upevňují na veřejné osvětlení. Senzor ze své pozice na stožáru sleduje okolí a rozpoznává typy pohybujících se objektů, jako jsou auta, chodci nebo cyklisté. Informace o typu objektu a jeho pohybu ve scéně následně odesílá do cloudu. Všechna data jsou přitom anonymní, zařízení neodesílá žádná videa ani fotografie, ale pouze informace o typu objektu a jeho chování.

Kamera
Zdroj: Taichi Nakamura, Unsplash

Senzory, které pochází z dílny české firmy VisionCraft, jsou v podstatě malé počítače vybavené výpočetní jednotkou, kamerou, GPS a GSM modemem. Využívají algoritmy počítačového vidění a umělé inteligence. Během dne fungují na energii uloženou v baterii a v noci se dobíjí z veřejného osvětlení.

Využití senzorů

Možnosti využití senzorů jsou široké. „Momentálně se senzory používají k počítání průchodu chodců, pohybu cyklistů, kontrole správných průjezdů vozidel – a to včetně rozlišení osobních aut, dodávek a nákladních vozidel –, počítání kapacit průjezdnosti ulic či parkovacích ploch,“ vysvětluje Robert Pinkas, CEO společnosti VisionCraft.

Aktuálně se senzory v Brně používají například na náměstí Svobody, kde senzory detekují, kolik lidí vstoupilo na náměstí z Masarykovy ulice a kolik šlo opačným směrem. Další senzory město nasadí na blíže nespecifikovaných lokalitách, kde budou počítat cyklisty a kontrolovat jejich vybavení, například helmy.

„Následně půjde měřit účinnost kampaní na podporu bezpečnosti cyklistiky a dopadu změn v počasí a v dopravě na počet projíždějících cyklistů,“ popisuje Michal Jukl, ředitel ICT Technických sítí Brno, které zajišťují technickou stránku provozu senzorů a jsou dodavatelem této služby pro město Brno.

Dále se senzory využívají i v Želešicích na Brněnsku, kde umožňují záznam počtu vozidel a především nákladních aut jezdících z nedalekého lomu. Přístroje dokážou rozpoznat auta, která objíždí vážící zařízení v lomech a dokonce i typ nákladu, který auto převáží. Zároveň rozpoznají i SPZ daného vozidla.

Zdroj: TZ