Banány
Zdroj: Anastasia Eremina, Unsplash

Vědci díky náhodě zjistili, že se samci myší bojí banánů

Výzkum vědců z montrealské McGillovy univerzity odhalil překvapivou skutečnost: myší samci se bojí banánů. Jde o jejich vůni, kterou způsobuje sloučenina pentylacetát.

Tým vědců zjistil, že myší samci v blízkosti březích nebo kojících samic vykazují zvýšenou úroveň stresu. Přišli na to, že příčinou je pentylacetát, tedy sloučenina, která se nachází v moči samic, ale současně je to stejná látka, která dává banánům jejich charakteristickou vůni.

Vědci
Zdroj: Edward Jenner, Pexels

„Celá věc nás překvapila, protože jsme na to přišli vlastně náhodou. Březí myší samice byly v naší laboratoři přítomny kvůli jinému experimentu. Jeden z našich absolventů si ale uvědomil, že samci se v jejich přítomnosti začali chovat divně,“ přiblížil pro Live Science objev Jeffrey Mogil, profesor katedry psychologie na McGillově univerzitě.

Po zjištění, že se hladina stresu u myších samců zvýšila v reakci na látky v moči samic, se Mogil a jeho tým rozhodli vyzkoušet, zda pentylacetát z jiného zdroje může vyvolat podobnou reakci. V místním obchodě proto koupili banánový olej a nakapali ho do vatových smotků, které následně umístili do klecí myším samcům. Výsledkem bylo, že se hladina stresu u myších samců také značně zvýšila.

Kromě zvyšujícího se stresu vědci také zjistili, že vystavení moči nebo banánovému oleji mělo analgetický účinek, který snížil citlivost myších samců na bolest. Tolerance bolesti se vyvinula již pět minut poté, co ucítili pentylacetát, a po 60 minutách se opět snížila.

Vědci se domnívají, že vzestup hormonu souvisí s napětím, které živé bytosti zažívají, když jsou konfrontovány s potenciální bitvou. V myším světě to konkrétně znamená, že myší matky chemickou (pachovou) cestou vysílají samcům varování: „Držte se stranou, jsme připraveny všemi prostředky chránit mláďata.“

To, co studie odhalila, je forma chemické signalizace mezi samci a samicemi. Potvrdilo se, že savci spolu „mluví“ více způsoby, než jsme doposud věděli.

Zdroj: Live Science, McGill University