Vědcům z USA se podařilo získat několik lžiček měsíčního prachu a následně v něm vypěstovat rostliny. Jde o zásadní milník pro život ve vesmíru.
Jsme zase o trochu blíže ke kolonizaci vesmíru. Vědcům z University of Florida se totiž podařilo vypěstovat rostliny v měsíčním prachu. K experimentu použili vzorky získané během misí Apollo 11, 12 a 17, které dohromady dovezly 382 kilogramů půdy, prachu a kamenů. K samotnému výzkumu získali od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pouze 12 gramů, do kterých přidali vodu, semena a živiny.
Vědci se snažili zjistit, zda vůbec rostliny v měsíčním regolitu porostou. Přestože je odpověď kladná, je potřeba zmínit, že byly křehčí a rostly pomaleji než vzorky pěstované v pozemské půdě. Také se lišily podle toho, z jaké oblasti Měsíce prach pocházel. Na povrch totiž působí kosmické záření a sluneční vítr, což ovlivňuje složení materiálu.
Jako ideální zkušební rostlinu si vědci zvolili plevel huseníček rolní, který je rozšířený téměř po celé Evropě a v některých částech Asie či Ameriky. Jeho hlavní výhodou je malá velikost a snadné pěstování. Z toho důvodu se ve vědě používá často. Rostl už dokonce i ve vesmíru na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.
„Tento výzkum má pro dlouhodobé cíle a výzkum NASA zásadní význam. Pro budoucí astronauty žijící v hlubokém vesmíru a jejich potravu budeme muset využít zdroje nalezené na Měsíci a Marsu,“ řekl ředitel NASA Bill Nelson. Úspěch experimentu otevírá dveře dalšímu výzkumu pro pěstování rostlin přímo na Měsíci. Díky tomu by lidé mohli ve vesmíru získávat nejenom potravu, ale především i kyslík.
Zdroj: NASA, University of Florida
Odpovědět
Zobrazit komentáře