Vědci z Technologické univerzity v Sydney vyvinuli chytrou popelnici, která sama dokáže vytřídit odpad. Využívá k tomu internet věcí i umělou inteligenci.
Vyřešit problém s tříděním odpadu se rozhodli výzkumníci z Technologické univerzity v Sydney. Společně s kolegy z australské národní vědecké agentury CSIRO vymysleli a sestrojili chytrou popelnici, která dokáže do ní vložené odpadky sama vytřídit. Koš na odpad to dokáže díky využití internetu věcí (IoT), senzoriky, robotiky, umělé inteligence (AI) a technologii infračervené spektroskopie, která využívá interakci infračerveného záření se studovaným vzorkem.

Chytrý odpadkový koš dokáže automaticky recyklovat plasty, kovy a sklo, a dokonce zvládne od sebe rozpoznat různé typy plastů. Díky tomu bude možné v budoucnu vyrábět vysoce kvalitní recyklovaný materiál a budovat oběhové hospodářství nejen v Austrálii, ale i jinde ve světě. S popelnicí navíc odborníci vytvořili systém, který uživatelům umožní zaznamenávat a vizualizovat recyklační historii. To může pomoci například s lepším plánováním svozu odpadů v situaci, kdy jsou kontejnery plné.
Prototyp této nádoby na odpad pochází od vědců z Nového Jižního Walesu v Austrálii, kde se ročně vyprodukuje 800 tisíc tun plastů. Pouze 10 % z nich se však daří recyklovat a znovu využít. Znečištění plasty je přitom celosvětový problém. Možné řešení problému může být plasty vůbec neprodukovat, a nebo pokud už vzniknou, přicházet s novými způsoby, jak je z přírody dostat. V Evropě se například nedávno podařilo najít bakterie, které plasty požírají.
Zdroj: UTS Global Big Data Technologies centre (uts.edu.au), Smartbin.tech
Odpovědět
Zobrazit komentáře