Zdroj: Andrew Stutesman, Unsplash

Víte, kde se narodily slavné osobnosti? Interaktivní mapa vám to ukáže

Víte, jestli se ve vašem městě narodila nějaká významná osobnost? Na internetu můžete navštívit interaktivní mapu, která zobrazuje místa narození slavných lidí z celého světa.

Finský tvůrce map Topi Tjukanov vytvořil interaktivní světovou mapu, kde najdete nejvýznamnější osobnosti, které se narodily na vybraných místech. Pracuje s databází, která zahrnuje osobnosti narozené až 3 500 let před naším letopočtem a končí rokem 2018. Databáze čerpá mimo jiné z Wikipedie a Wikidata a najdete ní téměř 2,3 milionu lidí.

Albert Einstein se řadí mezi slavné osobnosti, které na mapě najdete.
A jako známá osobnost se narodila u vás? Zdroj: Taton Moise, Unsplash

Mapa ukazuje ke každé lokaci vždy pouze jednoho člověka. Takže z míst, odkud je více významných lidí, uvidíte pouze toho nejznámějšího. Jednotlivé osobnosti se dělí podle oborů, kterými jsou kultura, věda, vůdcovství a sport, ale prvotní nastavení ukazuje výsledek napříč všemi kategoriemi. Třeba u Pardubického kraje je to Bedřich Smetana, jenž obsadil pomyslnou první příčku v celkovém pořadí i v kultuře. Rozhodně stojí za to si s mapou a filtry chvíli pohrát.

Významnost jednotlivých lidí je hodnocena podle několika kritérií, jako je třeba množství souvisejících zdrojů a odkazů nebo podle toho, kolik lidí navštívilo životopis daného jedince mezi rokem 2015 až 2018.

Vzhledem k tomu, kolik různých lidí na mapě najdete, není překvapivé, že má i nějaké chyby. Například jeden z uživatelů Twitteru narazil na chybu, podle které byl fotbalista Diego Maradona z Kolumbie, přestože se narodil v Argentině. Nicméně za tyto problémy nemůže samotný autor mapy.

Zdroj: Nature, Twitter, Topi Tjukanov