Biotechnologický startup VitroLabs získal investice ve výši 46 milionů dolarů na pilotní výrobu kůže kultivované z buněk. Podpořil ho i herec a environmentalista Leonardo DiCaprio.
Kalifornská společnost VitroLabs může díky nově získaným investicím zahájit a rozšířit pilotní výrobu své speciální umělé kůže. Jako první na světě přišla na způsob, jak vyrobit kvalitní a věrohodně vypadající kůži pouze na základě několika živočišných buněk.

Proces kultivace kůže zahrnuje neškodný jednorázový odběr buněk z živého zvířete. Buňky následně rostou v bioreaktoru, který poskytuje prostředí bohaté na živiny. Aniž by se výrobci museli znovu ke zvířeti vracet, buňky se dělí, množí a postupně formují tkáň. Proces trvá několik týdnů. Výsledný materiál se dá prakticky ihned zpracovat a použít pro stejné účely jako tradiční kůže, protože napodobuje její vzhled i výkon. Využije se například na výrobu luxusního oblečení a doplňků nebo nábytku.
Náhrady kůže
VitroLabs není první společností, která se zabývá výrobou alternativ k tradiční kůži. Existuje hned několik firem, které produkují veganské kůže z rostlinných složek. Patří mezi ně například společnost Desserto, která vyrábí kůži z kaktusů nebo Piñatex, který za stejným účelem využívá ananasy.
Generální ředitel VitroLabs Ingvar Helgason však tvrdí, že jejich produkt je věrnější originálu. „Došlo k explozi společností, které vyvíjejí alternativní materiály ke kůži. Ve VitroLabs si však naše pěstovaná zvířecí kůže zachovává biologické vlastnosti, které průmysl, řemeslníci a spotřebitelé o kůži znají a milují, a zároveň odstraňuje ty nejškodlivější aspekty konvenčního procesu výroby kůže spojené s jejich získáváním z hlediska životního prostředí a etiky,“ popisuje.
Potenciál společnosti si zjevně uvědomují i investoři. Patří mezi ně mimo jiné herec Leonardo DiCaprio, který se v posledních letech značně angažuje v oblasti ochrany životního prostředí. Získané finanční prostředky firma použije na dokončení metodiky výroby kůže a pilotní výrobu. Její technologie jí údajně umožňuje výrobu snadno škálovat, takže ihned po dokončení vývoje může vstoupit na trh.
Zdroj: VitroLabs
Odpovědět
Zobrazit komentáře