Treed nabíječka
Wearetreed

Wearetreed ví, jak na udržitelnost. Vyrábí dřevěné nabíječky

Lidmi vytvářená technologie má negativní dopad na životní prostředí. To si uvědomuje i nový česko-německý startup Wearetreed, který se pustil do výroby dřevěných nabíječek na telefon. Firma chce jít ostatním příkladem a rozšířit zdravou diskuzi o udržitelnosti.

Nabíječka Wearetreed
Zdroj: Wearetreed

Čtyřčlenný startup Wearetreed na konci dubna spustil kampaň na crowdfundingovém serveru Kickstarter a úspěšně dosáhl cílové částky. Kromě výroby z udržitelných zdrojů se firma zavázala k tomu, že za každou prodanou nabíječku Treed zasadí strom. A aby toho nebylo málo, zákazníci ke každé nabíječce dostanou semínko, ze kterého si mohou sami vypěstovat bonsaj.

O dřevěné nabíječky je velký zájem. „Upřímně nás překvapil zájem prodejců již v rámci kampaně. V současné době už máme předobjednávky do několika českých i zahraničních e-shopů a jsme v posledním jednání s distributorem pro Japonsko. Právě Japonci jsou z projektu absolutně nadšení,“ říká Roman Unzeitig, CEO Wearetreed.

Nápad na nabíječku ze dřeva

Myšlenka na vytvoření dřevěné nabíječky se vylíhla během pandemie. Roman Unzeitig je velkým fanouškem DIY projektů. Doma v Berlíně si na koleni vytvořil bezdrátovou nabíječku a se svým výtvorem se přes videohovor pochlubil kamarádovi Tomášovi Patákovi, který žije v Praze.

Tvůrci se společně snažili vymyslet, jak gadget přetavit do podnikání, které bude udržitelné a neskončí „jen“ u výběru ekologických materiálů. Poté Patáka napadlo, že výrobek mohou spojit s vysazováním stromů a vkládáním semínek do balení nabíječky. Otázka byla, jak na to.

Plánování projektu

Co se týče vysazování stromů, startup spolupracuje se společností onetreeplanted, která ho má na starosti. Po kickstarterové kampani Wearetreed rozeslali podporovatelům dotazník, podle jehož výsledků určili místa, kde stromy sázet. V zemích, mezi které patří Mexiko, Ghana, Kanada, Kalifornie a Rumunsko, si pak vytipovali konkrétní oblasti, kde je obnova přírody potřebná.

Se semínky stromů byla situace složitější. Autoři chtěli, aby si každý zákazník mohl zasadit strom vlastníma rukama, ale narazili na problém. „Po konzultaci s odborníky a studiu literatury jsme zjistili, že vložit jen tak ledajaký strom do balení a chtít, ať se někde vysadí, není možné. Hlavním důvodem je to, že některé odrůdy mohou být v různých oblastech značně invazivní, anebo se zkrátka neuchytí. Efekt by pak byl nulový a někdy i škodlivý,“ vysvětluje Roman Unzeitig. „Proto jsme nakonec zvolili domácí pěstování bonsaje,“ dodává.

Vypěstovat bonsaj vyžaduje trpělivost

Pěstování bonsaje není úplně jednoduché. „Po vybalení se semínka musí nastartovat tříměsíčním procesem, který simuluje probuzení semínka na jaře. Je to o trpělivosti a troše přípravy, ale výsledek stojí za to. Zákazník si naklíčená semínka vloží do pěstební tablety, kterou předtím zalije vodou a pak sleduje, co příroda připravila pro osud jeho stromového ‚‚miminka’’. Nikdy totiž nevíme, jak to dopadne, jestli se pěstování povede hned napoprvé a jak bude stromeček nakonec vypadat,“ popisuje Unzeitig.

Nabíječka Wearetreed
Zdroj: Wearetreed

Výroba nabíječky

Mezi hlavní přednosti nabíječky patří udržitelné materiály, převážně lokální výroba a minimalismus.

Krabička nabíječky nabízí až 12 možných variant provedení. Skládá se z vrchní tlustší a spodní tenčí části. Vrchní část je vždy dřevěná. Na výběr mají zákazníci z dubu, ořechu, jasanu a smrku. Kromě ořechu, který firma dováží ze sousedního Rakouska, jsou všechny stromy z lokálních zdrojů, vzdálených maximálně sto kilometrů od výrobny, která sídlí na Moravě. Spodní část pak může být ve třech provedeních, a to z mosazi, nerezu nebo stejného dřeva jako vrchní část.

Uvnitř nabíječky se nachází indukční cívka a plošný spoj s jemnou řídící elektronikou. Po kompletaci se zařízení slepí, případně sešroubuje, zabrousí se rohy a celé se zakonzervuje včelím voskem.

Obsah balení

V balení z recyklovaného materiálu zákazníci kromě nabíječky najdou také ekologický USB kabel, který se vyrábí z odpadu z obilných klasů a mimo samotný drát je tedy plně kompostovatelný. Dále jsou součástí balení zmíněné tablety na pěstování z kokosového odpadu a semínka japonského jasanu, společně s poděkováním a odkazem na návod na pěstování.

Balení nabíječky Wearetreed
Zdroj: Wearetreed

Funkcionality

Treed podporuje nejvyšší 15W nabíjení dle Qi standardu. Z hlediska funkcionalit se ale ve Wearetreed snaží být minimalističtí. „Přidáváme pouze to, co lze reálně využít a není to jen marketingový trik. Je to zejména MagSafe kompatibilita, která potěší všechny majitele nejnovějších iPhonů. Jsme první evropská manufaktura, která podporuje MagSafe technologii u tohoto typu nabíječek. Vyrábíme ale i variantu bez magnetů, která se hodí všem,“ říká Unzeitig.

Plány a vize Wearetreed

Mezi plánované cíle firmy patří upcyklovaná kolekce. To znamená, že startup bude vyrábět nabíječky ze starého nábytku. Tím jim vdechne nový život a nabíječkám unikátní příběh.

Vrcholným cílem je pak vyrábět nabíječky stoprocentně v České republice a v Německu. V současnosti totiž probíhá výroba malého plošného spoje v Asii. „Abychom tohoto dosáhli, musíme vyrůst do bodu, kde si budeme moci dovolit expertízu a strojní vybavení. Dosáhneme tak kompletní lokálnosti,“ vysvětluje Unzeitig.

Wearetreed se chce do budoucna etablovat jako výrobce netradiční elektroniky zejména na evropském trhu a rád by přilákal firmy jako koncové zákazníky. „Naše nabíječka se dá obrandovat pomocí laseru a může se tak stát netradičním dárkem pro vážené obchodní partnery,“ říká Unzeitig.

V současnosti se startup stoprocentně soustředí na výrobu a expedici nabíječek prodaných přes Kickstarter, ale do konce července chce přejít na vlastní e-commerce řešení. Plánovaná cena v prodeji mimo crowdfundingovou platformu je 1590 korun za celodřevěnou variantu a 1790 korun za nabíječku s kovovým dnem. Už nyní je možné přes etsy koupit alespoň kompostovatelné USB kabely.

Promo video ke kickstarterové kampani.