Xiaomi uvede na trh první fotoaparát s tekutou čočkou

Čínský výrobce smartphonů Xiaomi na svém blogu Weibo oficiálně potvrdil, že jeho nadcházející telefon Mi Mix, který bude uveden na trh během několika následujících dní, bude prvním smartphonem na světě, který ve svém fotoaparátu využije technologii tzv. tekutých čoček.

Xiaomi pokračuje v nastaveném trendu

Xiaomi bude tímto krokem pokračovat v nastaveném trendu, který řadí produkty Mi MIX do oblasti odvážných technologických experimentů. Společnost byla v roce 2018 jedním z prvních výrobců, kteří začali u svých telefonů používat extrémně tenké rámečky. Následně uvedla na trh telefon s výsuvnou konstrukci a v neposlední řadě představila i model Mi MIX Alpha, který pracoval s displejem kolem celého telefonu. Není proto překvapením, že se přelomová technologie využívající tekutou čočku rovněž objeví u této produktové řady.

Tekutá čočka zastane roli čtyř objektivů

Ta nahradí běžnou optickou čočku kapalinou umístěnou v tenkém filmu. Ten bude schopen přesně regulovat tvar objektivu, což umožní nejenom superrychlé automatické ostření, ale také schopnost rychle měnit ohniskovou vzdálenost objektivu. V podstatě se může tekutý objektiv snadno měnit z širokoúhlého na hlavní, nebo z teleobjektivu na makro. Tato funkce uživatelům poskytne superflexibilní kameru, která používá pouze jeden objektiv namísto tří až čtyř, které se v poslední době objevují u mnoha vlajkových lodích s fotografickými aspiracemi.

Technologie se objevila již před sedmnácti lety

Dle vyjádření společnosti se jedna o původní technologii, která „se pyšní vysokou propustností světla, extrémně nízkou disperzí a vysokou přizpůsobivostí i v extrémních podmínkách.“

Nutno podotknout, že podobný koncept byl veřejnosti představený již v roce 2004 společnosti Phillips. O rok později začala společnost Varioptic spolupracovat se Samsungem na vývoji fotoaparátu s tekutým objektivem, který měl být komerčně dostupný do konce roku 2005.

Očividně se tak nestalo, ačkoli Samsung od roku 2010 vlastní patenty na objektivy s tekutým zoomem. Proč je dosud nevyužila v praxi, to zůstává otázkou. Možná je koncept smartphonu osazený čtyřmi fotoaparáty atraktivnější než systém s jediným objektivem, který dokáže všechno…