Začarovaný poklad z Sherwoodského lesa. Aplikace Robinhood navzdory krizi generuje miliardářskou elitu

Vladimir Tenev a Baiju Bhatt. Dva třicátníci, kteří v roce 2013 vytvořili aplikaci pro obchodování s cennými papíry, se o sedm let později dravě šplhají po žebříčku úspěšných byznysmenů výš a výš. Není divu. Pandemie a kroky s ní spojené byly pro Robinhood živnou půdou. Akcie zažívaly nevídané růsty a pády a uživatelé uvěznění v karanténě si chtěli hrát. 13 milionů Robinů Hoodů, kteří aplikaci v současnosti používají, se s vidinou zbohatnutí zasloužili o očekávaný meziroční nárůst příjmů platformy o 250 %, a to na rovných 800 milionů $. 

Zdroj: Daniel Foster / flickr.com

Zdarma. S malými vstupními náklady. Uživatelsky přívětivá. Zábavná. Tak by se dal popsat základ úspěchu, který ve finančním světě odstartoval malou velkou revoluci. Nakoupit s pár dolary v kapse akcie takových společností, jako je American Airlines, Tesla, Aurora Cannabis nebo Uber, se mohla veliké spoustě lidí jevit jako jednoduchá cesta k vlastní jachtě a zimní rezidenci v Aspenu. 

Zakladatel Robinhood Vladimir Tenev. Zdroj: TechCrunch

Nárůst popularity měl ovšem i své stinné stránky. Březnové technické výpadky, následkem kterých se uživatelé nedostali k možnosti obchodovat s volatilními akciemi, stály mnohé nemalé finanční ztráty. Vidina Aspenu se následně proměnila v obláček kouře i v okamžiku, kdy se ukázalo, že modelovým uživatelem platformy je mileniál ve věku 31 let, který v polovině případů postrádal jakékoliv investiční zkušenosti i potřebné znalosti. Výsledek? Chudnou bohatí, chudnou chutí. A jako každá bitva v dějinách, se ani tato neobešla bez ztráty životů. Alex Kearns, dvacetiletý student z Nebrasky, spáchal sebevraždu po tom, co se dostal do ztráty 730 000 dolarů. Alespoň té domnělé. Kvůli špatné interpretaci údajů, ve které mohl svoji roli hrát i další z technických problémů na straně Robinhoodu, se ukázalo, že není v mínusu, ale balance jeho účtu činí 16 000 dolarů. Richard Dobatse, armádní medik ze San Diega, naopak pokládal investiční platformu spíše za surrealistickou epizodu z videohry. Proč? Díky notifikacím se spoustou smajlíků a vybuchujících konfet, díky kterým měl pocit, že riziko tratit není skutečné. Tvrdý náraz do splasklého vaku s penězi zažil ve chvíli, kdy musel nově vzniklé dluhy uhradit dvěma hypotékami na dům.

Chyba systému, nebo lidská hloupost? Kombinace obojího. Jako každá investiční platforma i Robinhood upozorňuje na rizika vznikající při investování finančních prostředků. Krachy na burze koneckonců nejsou nic nového. Míru kontroverze každopádně zvyšují nepříliš transparentní způsoby, kterými firma získává své příjmy. Kvůli obchodování zdarma a bez viditelných poplatků, které svým uživatelům nabízí, se musela zahalit za tmavou oponu a začít prodávat uživatelská data včetně modelů jejich chování těm společnostem, které dělají byznys ve velkém. Jednou z nich je i finanční gigant Citadel Securities miliardáře Kena Griffina, který se jen v minulém podílel na objemu transakcí na Robinhood ze 40 %. Tyto společnosti de facto kupují informace o reálném pohybu akcií, což jim dává příležitost predikovat chování uživatelů a tím ovlivňovat ceny populárních akcií. Jako příklad lze uvést akcie krachujícího Hertzu, které se takto vyšplhaly během dvou týdnů z padesáti centů na 5 dolarů za kus. Není proto velkým překvapením, že se data Robinhoodu stala kapitálem, díky kterému si Ken Griffin vydělal na byt v New Yorku v hodnotě 238 milionů dolarů. A peníze se do kapsy logicky nesypou pouze platícím zákazníkům – z celkových příjmů Robinhoodu v prvním kvartálu tohoto roku pocházelo z prodeje toku objednávek 70 % v hodnotě 130 milionů dolarů, ve druhém kvartálu potom rovných 180 milionů.

Zdroj: RobinHood

Start-up, který je v současnosti oceněný na 11.2 miliard dolarů, nechal vydělat mnoha lidem. Z majitelů udělal miliardáře a z chytrých velkoobchodníků staronovou elitu. V rozporu s jeho názvem a propagovanou filozofií se proto může zdát, že v pozadí nestojí udatný Robin Hood, ale spíše šerif z Nottinghamu. Možná si to uvědomila i samotná společnost, která se v návaznosti na sebevraždu Alexe Kearnse a vzrůstající kontroverze rozhodla pro tichou, nenápadnou metamorfózu. Díky fundraisingu, který start-up obohatil o dalších 200 milionů dolarů, uvažuje o distribuci edukativních materiálů pro začínající i zkušenější investory a rozšíření zákaznického servisu (společnost doposud nemá oficiální telefonní číslo, na které se může uživatel obracet se svými dotazy).  Třeba se změní i přístup k uživatelům, při kterém platforma nebude hloupým brát a vychytralým dávat.