Robotaxi firmy Zoox vyrazilo do ulic amerického města Foster City
Zdroj: Zoox

Zoox pustil robotaxi bez volantu do ulic města

Společnost Zoox poprvé vyzkoušela své robotaxi v ostrém provozu. Autonomní vozidlo bez volantu převezlo i několik cestujících.

Zoox, který spadá pod Amazon, v průběhu února otestoval svoje robotaxi mimo uzavřenou silnici. Podle společnosti je to vůbec poprvé, co autonomní vozidlo bez jakýchkoliv ovládacích prvků převáželo v běžném městském provozu cestující a přiblížilo se tak o kousek blíže k reálnému komerčnímu nasazení.

Autonomní elektrické vozidlo společnosti Zoox bude sloužit jako taxi bez řidiče.
Elektrické vozidlo společnosti Zoox nepotřebuje řidiče a uveze až čtyři cestující. Zdroj: Amazon

Elektrické vozidlo se zvládne ulicemi proplétat úplně samostatně. Uvnitř není místo pro řidiče a stejně marně byste hledali také volant nebo pedály. V interiéru jsou pouze čtyři sedačky, na kterých sedí cestující proti sobě, podobně jako v některých prostředcích městské hromadné dopravy. Ostatně právě absencí ovládacích prvků se Zoox odlišuje od konkurenčního Cruise nebo Waymo.

Přestože testování robotaxi proběhlo v ulicích města, veřejnost si novinku zatím vyzkoušet nemohla. Samořiditelné vozidlo převáželo pouze zaměstnance firmy Zoox mezi kancelářemi, které se nachází v americkém městě Foster City. Další podobné jízdy proběhnou už během letošního jara.

Společnost původně experimentovala pouze s obyčejnými vozy, kterým dodatečně přidala senzory a další technologie pro jízdu bez řidiče. Jenže současná generace robotaxi Zoox už je od základu navržena jako autonomní dopravní prostředek, takže s normálním autem si ho na silnici určitě nespletete.

Zdroj: Zoox, Amazon