Australské Lavo představuje historicky první vodíkový článek určený pro domácí použití

Pokud se chcete stát méně závislými na elektrické rozvodné síti, tak pravděpodobně sáhnete po solárním článku. K ukládání solární energie obvykle slouží systémy lithiových baterií, jako je například Powerwall 2 od Tesly. Australská společnost Lavo však posouvá hranice možností a představuje odvážný koncept, který ukládá přebytečnou energii ve formě vodíku.

Fotografie v článku použity s laskavým svolením společnosti LAVO

Vodíkový článek měří 1 680 x 1 240 x 400 mm a váží masivních 324 kg. Na začátek se tedy sluší říct, že potenciální zloděj by ho do kapsy rval jen velmi obtížně. Připojuje se k hybridnímu inventoru a k vodovodní síti – z vody izoluje vodík a ten mění na elektřinu, kterou následně ukládá v patentovaném zásobníku při tlaku 30 barů.

Uložená energie má hodnotu zhruba 40 kilowatthodin, což je třikrát více než u současné špičky na trhu, Tesly Powerwall 2 a zároveň dost na to, aby dva dny poháněla průměrnou domácnost. 

Lavo uvádí, že oproti systémům založených na lithiových bateriích vydrží vodíkový článek dvakrát déle, což by mělo činit v průměru 30 let. V jeho prospěch hovoří i udržitelnost a ochrana životního prostředí, neboť při jeho likvidaci nevznikají toxické chemikálie a při jeho výrobě se nelikvidují žádná ložiska vzácných kovů.

Na druhou stranu se celý systém setkává s jistým bezpečnostním rizikem, které by mohlo v extrémních případech připomínat osud menšího Hindenburgu. Vodík je vysoce těkavá a výbušná látka – společnost každopádně uvádí, že v případě úniku se vodík rychle rozptýlí a šance na požár nebo výbuch je tudíž srovnatelná s jinými konvenčními palivy, jako je benzín nebo zemní plyn. Ve vzácných případech by to ovšem stačilo k tomu, aby Váš dům lehl popelem. Jistá dávka ostražitosti je proto na místě.

Koncept je to každopádně zajímavý, a to i s ohledem na to, že se vodík stal v posledním roce nejžhavějším tématem v energetickém sektoru. A ačkoliv je celý průmysl ještě v plenkách, tak si není obtížné představit, že by se podobné vodíkové články postupně objevovaly na zahradě nejednoho progresivního vizionáře. Oproti konvenčním řešením to ale bude každopádně trvat o něco déle, a to i s ohledem na pořizovací cenu.

Za jedno Lavo s cenovkou necelých 600 tisíc korun (29 600 dolarů) byste si aktuálně koupili tři Powerwally. Cena má každopádně v posledním čtvrtletí roku 2022 klesnout na necelých 500 tisíc (22 800 USD), a to díky celosvětové sériové výrobě.

Pokud Vás novinka zaujala, tak se nezapomeňte mrknout i na promo video. S ohledem na marketingový balast, který v úvodu připomíná spíše reklamu na Nespresso, Vám každopádně doporučujeme přeskočit první minutu.