Nová česká značka ZOE8 se věnuje komunitní výrobě ekologických dřevěných hraček. Přečtěte si náš rozhovor se Štěpánem Malým, který za projektem stojí.
Prvním produktem značky ZOE8 byla svérázná buková panenka Zoe, kterou zdobí vlasy z bio bavlny a oči z českých broušených kamenů. V únoru se portfolio značky rozrostlo o celou kolekci hraček s názvem Primis. K panence tak přibyl jednorožec, auto, letadlo a ponorka. Přečtěte si, v čem jsou hračky ZOE8 speciální a proč Štěpán Malý považuje levné plastové hračky z Asie za „hračky zla“.
Jak a kdy značka ZOE8 vznikla?
V hlavě značka vznikala již v roce 2017. To byl rok, kdy jsme sháněli hračku pro naši první dcerku k jejím prvním narozeninám. Proplétali jsme se v přeplácaných hračkárnách plných plastu z Číny a nenašli jedinou panenku, která by se nám líbila. Reálná podoba firmy pak začala vznikat začátkem roku 2021.
Vlajkovou lodí značky je panenka Zoe, jejíž hlavní předností je ekologičnost. Jak přesně toho dosahujete?
Ano, všechny naše hračky jsou z přírodních materiálů. Vyrábí se z velké části z lokálního bukového dřeva. Pro výrobu doplňků používáme organickou bavlnu a české sklo.
Výroba panenky probíhá komunitně. Co si pod tím můžeme představit?
Právě způsob výroby dělá ZOE8 unikátní. Chtěl jsem stvořit firmu, která kolem sebe bude produkovat jen dobro. Dáme dohromady lokální výrobní tým, který tvoří jen rodiče. Dodáme potřebné vybavení, které si sami vyvíjíme, a výroba může začít. Momentálně máme pilotní výrobní tým na Liberecku, ve kterém je třináct lidí. Někdo frézuje díly, jiní šijí vlasy, oblečky a kompletují a balí hračky. Výrobní proces ještě testujeme a ladíme k dokonalosti.
Jaké vybavení, které sami vyvíjíte, je k výrobě potřeba?
Jde o různé malé jednoúčelové stroje, například navíječ vlasů pro panenku. Naše know-how spočívá ale především ve strojích, které vyrábějí ze dřeva jednotlivé díly hraček. Naplníte je dřevem, zmáčknete start a díly se vyrábějí nepřetržitě celý den. Stroje jsou tiché, bezpečné a jejich obsluhu zvládne téměř každý.
Odkud jste při tvorbě panenky Zoe čerpal inspiraci?
U své ženy a dětí. Dcery jsou pro mě velkou inspirací a na vše samozřejmě dohlíží moje žena, která ladí vzhled hraček a má velkou zásluhu na tom, jak hračky finálně vypadají.
Myslíte, že Zoe dokáže konkurovat třeba nesmrtelné Barbie?
Zoe přišla, aby Barbie mohla odejít do důchodu.
Jaký máte s panenkou zatím úspěch?
Zoe je kontroverzní panenka. V každém, kdo ji vidí, vzbuzuje nějaké pocity. Pro někoho je strašidelná, pro jiného roztomilá. Ale když vám během jedné hodiny na výstavě řekne hned několik rodičů, že je to nejhezčí hračka, kterou ve svém životě viděli, je to ta největší odměna.
A kolik kusů průměrně prodáte za měsíc?
S pilotním výrobním týmem máme omezené výrobní kapacity. Za měsíc zvládneme zhruba 2 tisíce kusů hraček.
Nedávno jste na trh vypustili první kolekci hraček s názvem Primis. Co plánujete dál?
Kolekce Primis ukazuje naše výrobní možnosti. Vytvořili jsme hračky pro holky i kluky, a kolekce je tak opravdu pro každého. Díky ní chceme prorazit na zahraniční trhy. Další kolekce budou samozřejmě následovat. Velké očekávání máme od série dinosaurů, kterou plánujeme na tento rok.
A co dlouhodobé cíle?
Naším cílem je, aby ZOE8 tvořila jen dobro. To znamená vyrábět udržitelně, ekologicky a lokálně. Zdokonalovat výrobní technologie a zainteresovat více a více rodičů. Až zmákneme tuto první fázi, budeme dlouhodobě usilovat o vytlačení hraček z Asie, kterým říkáme hračky zla.
Proč „hračky zla“?
Pokud přivřu obě oči a budu řešit jen hračky z Asie, které jsou z „udržitelných“ materiálů, můžu jen doufat, že jsou opravdu takové a že o tamější lesy je skutečně postaráno zodpovědně. Taky můžu věřit, že cena, kterou zaplatím za hračku, není pouze cenou za přepravu a marže obchodníkovi, ale že jsem svým nákupem opravdu pomohl nějakému dělníkovi důstojně si vydělat na živobytí.
Nad čím ale opravdu nemůže přivírat oči nikdo, je lodní a pozemní přeprava kontejnerů zbytečných věcí, které jsme schopni vyrobit u nás. Přemýšlejme, od koho co kupujeme, a co tím podporujeme. Díky tomu si kolem sebe můžeme vytvořit svět, který chceme. Je to úplně jednoduché. Buď ze své energie uděláme dobro, nebo zlo.
Odpovědět
Zobrazit komentáře