Představení konceptu BMW i Vision Dee na veletrhu CES 2023
Zdroj: BMW

BMW i Vision Dee si přizpůsobíte podle nálady

Automobilka BMW na veletrhu CES 2023 předvedla koncept elektromobilu i Vision Dee, který září všemi barvami a zobrazí, jak se zrovna cítíte.

BMW na loňském veletrhu CES v Las Vegas ukázalo automobil, který vynikal především možností měnit vzhled laku. V podobném duchu se nese i letošní novinka bavorského výrobce, jenže kromě barev umí i jiné věci. V některých ohledech dokonce připomíná vozidlo KITT ze seriálu Knight Rider, které v podstatě sloužilo jako plnohodnotný společník hlavního hrdiny.

Koncept BMW a vůz KITT v pozadí. Zdroj: BMW

Představený koncept se jmenuje i Vision Dee, přičemž poslední tři písmena mají význam Digital Emotional Experience. Což znamená, že cílem novinky je daleko více propojit vozidlo s řidičem a spojit virtuální svět se skutečným. Například pro komunikaci s posádkou spoléhá primárně na smíšenou realitu a asistenta, který si s vámi popovídá. Navíc dnes časté dotykové obrazovky v interiéru nahradil průhledový displej o šířce čelního skla. Tuto technologii chce BMW zařadit do běžně dostupných modelů řady Neue Klasse po roce 2025.

Možností máte spoustu

Spoustu možností však přináší i na první pohled minimalistický vnější vzhled. Zatímco loňský model iX Flow uměl změnit lak pouze na bílý a odstíny šedé, i Vision Dee nabízí až 32 barev. Kromě toho má povrch včetně kol rozdělený do 240 samostatně nastavitelných oddílů. Takže si můžete zvolit i různé vzory či barevné kombinace. Podle výrobce jde o první využití technologie E Ink na celém povrchu automobilu. Vedlejší význam mají také okénka po stranách, která slouží pro zobrazení vašeho avatara.

Aby auto prezentovalo co nejvíce svého uživatele, dokáže prostřednictvím přední masky zobrazit různé emoce. „S BMW i Vision Dee ukazujeme, jak se automobil může plynule integrovat do vašeho digitálního života a stát se spolehlivým společníkem,“ řekl šéfdesignér BMW Adrian van Hooydonk. Výrobce nejspíše část funkcí z konceptu v dohledné době nepoužije, nicméně je patrné, kam má do budoucna namířeno.

Zdroj: BMW