Rybaření
Zdroj: Vidar Nordli Mathisen, Unsplash

Brána v norské řece pozná invazivní ryby a brání jim v průchodu

Norové se snaží zachránit populaci místního divoce žijícího lososa atlantského. Nyní jim v tom pomáhá speciální filtrační systém poháněný umělou inteligencí.

Lovecká a rybářská asociace Berlevåg Jeger-og Fiskerforening (BJFF) se spojila s čínskou společností Huawei a úspěšně nasadila v norské řece Storelva systém, který pomocí umělé inteligence filtruje ryby. Do řeky propouští jen lososy atlantské (obecné), kdežto tichomořští lososi gorbuša končí v záchytné nádrži.

Norové nainstalovali do řeky bránu, která rozpoznává ryby.
Norové se snaží zachránit populaci místního divoce žijícího lososa atlantského. Zdroj: John Cameron, Unsplash

Mechanickou bránu BJFF a Huawei nainstalovaly do koryta řeky v červnu letošního roku. Systém pomocí podvodních kamer sleduje ryby, které se snaží plavat dál proti proudu řeky. Pomocí umělé inteligence vyhodnocuje, o který druh se jedná. Podle tiskové zprávy, kterou Huawei na konci srpna vydal, systém dokáže rozlišit mezi lososem atlantským a lososem gorbuša s „více než 90procentní přesností“.

Tichomořského lososa gorbuša lidé vysadili do Bílého moře v 50. letech 20. století. Poté se ale masivně rozšířil podél norského pobřeží a začal působit problémy místnímu ekosystému. Kvůli chorobám, které s sebou přinesl, i rychlému rozmnožování a boji o potravu nyní hrozí, že z norských řek vytlačí původní lososy atlantské. Za poslední dekádu se jejich populace snížila o čtvrtinu.

„Volně žijící populaci norských lososů ohrožují další druhy ryb, včetně lososa gorbuša a uprchlých lososů z farem. Sledovací systém vybavený umělou inteligencí je pomáhá ochránit a umožňuje bezproblémovou správu řek i do budoucna,“ říká Tor Schulstad, ředitel BJFF.

Data nasbíraná zařízením navíc pomohou odhalit přesné vzorce migračního chování ryb, monitorovat různé typy rybích populací a poskytovat informace pro další výzkum. A také pomůže předcházet nadměrnému rybolovu.

Zdroj: Huawei Tech4All