Morti
Zdroj: Felix Ruppert/Dynamic Locomotion Group

Čtyřnohý robot Morti se sám naučil chodit. Trvalo mu to hodinu

Výzkumníci z německého Institutu Maxe Plancka (MPI) popsali proces, jak se zvířata učí chodit. Nezkoumali to však na živém zvířeti, ale na robotovi Mortim.

Morti je čtyřnohý robot, který velikostně připomíná labradora. Díky algoritmu, který naprogramoval německý tým vědců, se úplně od nuly učil chůzi a uměl při tom zohledňovat své chyby a klopýtání.

Morti, čtyřnohý robotický pes.
Morti, čtyřnohý robotický pes. Zdroj: Felix Ruppert/Dynamic Locomotion Group

Vědci z MPI nejdřív namodelovali podle dostupných poznatků, jak fungují reflexivní neurologické procesy u zvířat, a poté data přenesli na robotickou platformu. Díky tomu mohli proces zkoumat velmi podrobně, jak by to u živých zvířat nebylo možné.

Když se zvíře učí chodit a zakopává na nerovném terénu, spoléhá na reflexy svého centrálního nervového systému. Na podobném principu funguje i Mortiho počítačový program pojmenovaný CPG (Central Pattern Generator). Při testování měl robot na nohách připojené senzory a naučil se chodit neustálým porovnáváním odeslaných a očekávaných informací z nich, spouštěním reflexních smyček a přizpůsobováním svých vzorů. CPG tak postupně opravoval chyby a optimalizoval pohyby.

Vědci zjistili, že robotovi trvá přibližně hodinu, než svou schopnost chůze vypiluje. Kromě toho také upozorňují, že na rozdíl od průmyslových čtyřnohých robotů od předních výrobců, je Morti velmi nenáročný z hlediska energetické spotřeby.

Své poznatky výzkumníci v červenci publikovali ve vědeckém časopise Nature Machine Intelligence. Cílem ale nebylo „jen“ naučit robota chodit, výsledky studie mají přinést nový pohled na vztah mezi robotikou a biologií.

Zdroj: Max Planck Institute For Intelligent Systems (dlg.is.mpg.de)