Čeští vědci objevili gen sucha a díky tomu vypěstují odolnější dřeviny.
Zdroj: Marcin Jozwiak, Unsplash

Čeští vědci objevili gen sucha. Díky němu vypěstují odolnější stromy

Díky objevu genu sucha dokáží čeští vědci vypěstovat dřeviny odolnější vůči nedostatku vody. Odborníci také hledají nejlepší směs dřevin pro zalesnění holin po kůrovci.

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) podle informací ČTK objevil gen sucha. Ten je zásadní pro výsadbu stromů. Vědci dokážou vybrat třeba u smrku ztepilého jedince odolné vůči nedostatku vláhy. Odolné stromy identifikují, sesbírají z nich osivo a vypěstují geneticky různé populace. Ústav to nabízí jako službu vlastníkům lesů.

Čeští vědci objevili gen sucha a díky tomu vypěstují odolnější dřeviny.
Čeští vědci objevili gen sucha a díky tomu vypěstují odolnější dřeviny. Zdroj: Marcin Jozwiak, Unsplash

Ústav také pracuje na projektu, ve kterém hledá směs dřevin, která bude nejlepší pro zalesnění holin po kůrovci. Tím se zabývá útvar ekologie lesa. V současnosti se provádí prvotní průzkum, tipují se mateřské stromy, ze kterých se bude sbírat další osivo, jako jsou břízy, osiky, modříny, případně buky. V další fázi vzniknou experimentální plochy, kde se budou zkoušet různé směsi.

Vědci se také snaží v některých lokalitách zachránit ptáka tetřívka. Třeba v Doupovských horách, kde mu nejvíc škodí přemnožená divoká prasata. „Likvidují jeho hnízda, žerou jeho vejce,“ prozradil pro ČTK Jan Řezáč, vedoucí lesnického informačního centra VÚLHM. Ohrožený tetřívek žije v Krkonoších, a také na Šumavě. Ústav navrhne jeho návrat do míst, kde se vyskytoval dřív. Jde o Jeseníky, Králický Sněžník nebo Brdy.

VÚLHM je lesnickým výzkumným ústavem, jehož zřizovatelem je ministerstvo zemědělství. Hlavní činnost spočívá v řešení vědecko-výzkumných projektů v odvětví lesního hospodářství a myslivosti a účast při zavádění výsledků do praxe. Lesnický výzkum v Česku reaguje na současné palčivé problémy, jako je například změna klimatu.

Zdroj: ČTK, ČT24, VÚLHM