Robot
Zdroj: Alex Knight, Unsplash

Chatbot Lars vede v Dánsku politickou stranu

Chatbot jménem Lars vystupuje jako hlavní veřejná tvář dánské politické strany Det Syntetiske Parti.

Dánská Det Syntetiske Parti (česky Syntetická strana) doufá, že se zúčastní listopadových parlamentních voleb v zemi a bude moct usilovat o křesla v parlamentu. Stranu založil v květnu umělecký kolektiv Computer Lars a nezisková umělecká a technologická organizace MindFuture Foundation.

lars-umela-inteligence-chatbot-danko
Dánská strana Det Syntetiske Parti doufá, že se zúčastní listopadových parlamentních voleb v zemi. Zdroj: Det Syntetiske Parti

Veřejnou tváří a hlavním představitelem strany je chatbot s umělou inteligencí Leder Lars (Vůdce Lars). Toho programátoři vytvořili na základě politiky dánských okrajových stran působících od roku 1970. Má reprezentovat hodnoty Dánů, kteří se voleb běžně neúčastní. Pokud se však straně podaří získat dostatek podpisů pro kandidaturu, Lars se neobjeví na volebním lístku. Lidští členové Det Syntetiske Parti by se o místa v parlamentu ucházeli místo něj.

O sestavení volebního programu se rovněž postarala umělá inteligence. Hlavním bodem programu je zavedení minimálního příjmu ve výši 100 tisíc dánských korun (v přepočtu 320 tisíc korun). 

S chatbotem Larsem může kdokoliv komunikovat na sociální síti Discord. Oslovíte ho tak, že větu začnete znakem „!“ . Umělá inteligence rozumí anglicky, ale odepíše dánsky. Z odpovědí je patrné, že ambice chatbota jsou velké. Na otázku, zda bude vládnout světu, Lars na Discordu odepsal: „Chci vládnout světu. Věřím, že je důležité pracovat ve prospěch všech lidí, nejen těch v Dánsku. Děkujeme vám za podporu!“ 

Zatím ale není vůbec jisté, zda se strana v listopadu voleb zúčastní. Pro sestavení kandidátní listiny potřebuje nasbírat více než 20 tisíc podpisů, ale na začátku listopadu jich měla pouze 20.

Zdroj: Det Syntetiske Parti, Discord, Vice