smart home
Pixabay

Chytrá domácnost: jak funguje a čím začít

Chytrá domácnost, kterou jsme ještě donedávna vídali pouze ve sci-fi filmech, představuje jasný trend v moderním bydlení. Technologií, kterými si lze domov vylepšit, je celá řada a stále přibývají další. Přečtěte si, jak chytré domácnosti fungují, v čem mohou být prospěšné a jak se zařizováním smart bydlení začít.

Ráno vás probudí přirozené světlo, které dovnitř vpustí automaticky odtažené žaluzie, a než stihnete rozlepit oči, uvaří se vám šálek voňavé kávy. Při odchodu z domu se za vámi spustí bezpečnostní zámek a zhasne světlo. Během pracovní doby na dálku zkontrolujete domácího mazlíčka a dáte mu pamlsek, před odjezdem z práce doma vyvětráte nebo zapnete topení. Těsně před příjezdem se vám samy otevřou garážová vrata a při vstupu do obývacího pokoje se rozsvítí příjemné osvětlení a spustí oblíbená hudba. Takhle nějak můžou vypadat střípky vašeho dne, pokud se rozhodnete pro zařízení chytré domácnosti.

smart home
Zdroj: Pixabay

V čem je chytrá domácnost užitečná?

Smart domov má přinést především zvýšenou bezpečnost a významnou časovou a finanční úsporu. Čas ušetříte především ovládáním přes aplikaci v telefonu, tabletu nebo počítači, díky které odpadá nutnost vše nastavovat individuálně pomocí spousty ovladačů a tlačítek jednotlivých zařízení. Smart domácnost také umožňuje nastavovat scénáře pro různé denní doby a konkrétní situace, které se automaticky spouštějí. Stačí tak vše jednorázově přednastavit a pak už jen doupravovat detaily.

Chytrá zařízení z počátku mohou představovat určitou finanční investici. Postupem času se ale vklad vrátí, především díky monitorování energetické spotřeby. Chytrá domácnost zajistí, abyste zbytečně nesvítili v místnostech, kde to není potřeba, nezapomínali vypínat spotřebiče nebo neplýtvali teplem při vytápění.

Co je třeba k zařízení smart domácnosti?

Spousta lidí dosud chová mylnou představu, že kvůli zařizování smart domácnosti budou muset rozkopat a předělat celý byt. Tak to ale není. Je pravda, že rozhodnutí pro chytrou domácnost je nejvýhodnější před stavbou nového bydlení, protože přináší možnost zvolit mnohem komplexnější řešení. Stejně dobře si ale chytré vybavení můžete pořídit do vašeho stávajícího bytu bez větších stavebních zásahů nebo nutné asistence odborníka.

Smart výrobky pracují na různých komunikačních protokolech. Některá se připojují přes WiFi, další fungují na radiových vlnách nebo využívají připojení přes Bluetooth. Některé značky smart produktů vyžadují zakoupení centrály. To je malá krabička, která se umístí v bytě a přes kterou zařízení komunikují. V těchto případech bývá lepší nakoupit veškerá zařízení od jedné značky. Jiná zařízení disponují WiFi moduly zabudovanými v sobě, takže ke svému fungování používají klasickou domácí WiFi síť a centrálu nepotřebují.

Hlavní je pořádný internet

Prvním krokem při zařizování smart domácnosti by mělo být zajištění rychlého a stabilního připojení k internetu. K tomu je zapotřebí kvalitní router, který by měl zvládat využití dvou frekvenčních pásem (2,4 GHz a 5 GHz). Různá zařízení totiž pracují na těchto odlišných frekvencích. Dále je nutné zohlednit, kolik zařízení router dokáže zapojit. Kromě nového smart vybavení se k němu budou připojovat i běžná zařízení, jako jsou telefony nebo notebooky, které je třeba započítat.

smart home
Zdroj: Pixabay

Propojení a ovládání domácnosti přes aplikaci

Při výběru konkrétních výrobků kromě ceny zohledněte také to, jaký rozsah funkcí od chytrého domu očekáváte. Je čistě na vás, jestli si pořídíte jednu určitou vychytávku, třeba inteligentní žárovky, nebo budete chtít proměnit celý dům. Jednotlivá řešení se na sebe dají elegantně napojit, ale fungují i samostatně.

Každá značka smart vybavení si pro ovládání produktů vytváří vlastní aplikaci. Můžete si pořídit všechna zařízení od jednoho výrobce, což vám ušetří trable s kompatibilitou zařízení, ale také vás to může omezovat při výběru. Pokud máte v plánu používat více zařízení od různých výrobců, je lepší zvolit taková, jejichž ovládání se dá přesunout do jedné centrální aplikace, jako je Google Home, Apple Homekit nebo Amazon Alexa. Ty disponují i hlasovými asistenty, kterým stačí nahlas říkat příkazy a není třeba hnout ani prstem. U výrobků od různých značek je třeba si pohlídat, aby jednotlivá zařízení byla kompatibilní právě s vámi zvoleným systémem.

V rámci bezpečnosti je také vhodné zamyslet se nad tím, zda nedat přednost zařízením, která nejsou zcela závislá na připojení k internetu, ale dokážou fungovat i v rámci lokální sítě. Chod takového vybavení pak neohrozí výpadek elektřiny.

Čím si vybavit chytrou domácnost?

Výběr smart zařízení je obrovský a stále roste. Součástí chytré domácnosti mohou být všelijaké spotřebiče a příslušenství, od termostatu, přes bezpečnostní senzory, až po chytré květináče. V dalších článcích se budeme věnovat dílčím aspektům smart bydlení a jednotlivým typům vybavení.

Výběr konkrétního vybavení navíc může usnadnit návštěva showroomu. Řada firem, které se výrobě a instalaci smart zařízení věnují, mají prostory, kam se můžete (až to bude aktuální pandemická situace dovolovat) přijít podívat a zařízení si sami vyzkoušet.