Cocoa Press připomíná běžnou domácí 3D tiskárnu, ale místo plastu používá čokoládu.
Zdroj: Cocoa Press

Co si takhle vytisknout čokoládu? Nahradit plast nestačí.

Můžete při 3D tisku nahradit plast a využít tuto technologii pro přípravu potravin? Firma Cocoa Press začne nabízet speciální tiskárnu, která používá čokoládu. Dokáže vytisknout také figurky.

Vlastní 3D tiskárnu už dnes může mít doma nebo v dílně skoro každý kutil, ale přístroj Cocoa Press zaujme spíše toho, kdo má rád sladké. Místo plastu totiž používá při tisku čokoládu, takže vaše výtvory jsou také k jídlu. Kromě jednodušších tvarů zvládne vyrobit i figurky a další propracovanější modely.

Kromě jednodušších tvarů jdou z čokolády vytisknout také figurky
Kromě jednodušších tvarů jdou z čokolády vytisknout také figurky. Zdroj: Cocoa Press

Tisk probíhá podobně jako u běžných 3D tiskáren. Výtvor tedy vzniká postupně po jednotlivých vrstvách. Minimum rozdílů najdete i v případě konstrukce samotného přístroje. Největší odlišnost je v tom, že zatímco plastová struna se odvíjí a taví postupně během tisku, čokoládu máte nahřátou v zásobníku. Navíc si vystačíte s teplotou kolem 30 stupňů Celsia.

Aktuálně největším omezením je velikost zásobníku na čokoládu, kam se vejde 70 gramů. Jenže materiál nemůžete v průběhu tisku doplňovat. Nicméně tvůrci prý pracují na vylepšení, které tento problém odstraní.

vytiskněte si vlastní čokoládu.
Vytiskněte si vlastní čokoládu. Zdroj: Cocoa Press

Tvůrkyně Ellie Weinstein na nápadu tiskárny čokolády pracuje už od roku 2014 a v průběhu let vytvořila několik větších a násobně dražších verzí. Menší a dostupnější přístroj jménem Cocoa Press si zájemci budou moci předobjednat už letos v dubnu. Koupit půjde buďto jako stavebnice za asi 1 500 dolarů nebo v už sestavené formě s cenou kolem 4 000 dolarů.

Zdroj: Cocoa Press, Trend Hunter