Pampelišky
Zdroj: Viridi Green, Unsplash

Cole Haan představil boty vyrobené z pampelišek

Americká módní značka Cole Haan uvedla na trh model bot Zerogrand II, které obsahují gumu vyrobenou z pampelišek. Společnost tak učinila svůj první pokus o udržitelnou výrobu bot.

Na cestě k větší udržitelnosti se firma Cole Haan veřejně zavázala k několika změnám v procesu výroby. Mimo jiné slíbila, že všechny boty označené jako „Sustainable“ budou obsahovat minimálně 25 % přírodního nebo recyklovaného materiálu. První pokus o takový výrobek představují tenisky Zerogrand II.

Podrážku čerstvě představeného modelu tvoří na patent čekající pěna FlowerFoam, která je částečně (minimálně z 25 %) vyrobená z přírodní gumy z pampelišek. Konkrétně se guma vyrábí z bílého latexu, který se vyskytuje uvnitř mléčnic prorůstajících celou rostlinou.

Jak poukázal server Fast Company, výroba gumy z pampelišek není zbrusu novou záležitostí. Během druhé světové války, kdy byl ve Spojených státech gumy nedostatek, se pampelišky staly jejím cenným zdrojem. V roce 1944 se z nich dokonce vyráběly pneumatiky. Postupně ale tento způsob využití upadl, dokud s ním znovu nepřišel Cole Haan.

Co se týče zbytku boty, rovněž se skládá z udržitelných materiálů. Svršek obsahuje veganský recyklovaný semiš z mikrovlákna a plstěnou tkaninu vyrobenou z recyklovaných PET lahví (rPET). Stélka je vyrobená z recyklované pryže, odpadní pěny z výroby a vrchní textilní vrstva je vyrobená ze 100 % rPET, podobně jako tkaničky.

Cole Haan se tak přidává k výrobcům, kteří se snaží posunout obuvní průmysl směrem k udržitelnější budoucnosti. Už mezi nimi figuruje například startup Johnny, který prodává plně biologicky rozložitelné tenisky, ze kterých po zasazení do země vyroste strom nebo česká značka KAVE, která vyrábí tenisky z odpadních a zbytkových materiálů, včetně kávové sedliny.

Zdroj: Cole Haan, Fast Company