Johnny
Zdroj: Johnny

Zasaďte tenisky Johnny a vyroste vám jabloň

Torontský startup Johnny vyrábí první plně biologicky rozložitelné tenisky, ze kterých po zasazení do země vyroste strom.

Značka Johnny přišla s novou kategorií obuvi, která nejen snižuje dopad na životní prostředí, ale také aktivně pomáhá planetě. V každém páru tenisek vyrobených z ekologicky rozložitelných materiálů se ukrývá semínko jabloně obalené přírodním hnojivem.

Johnny
Zdroj: Johnny

Nemusíte mít obavy, boty se nezačnou rozkládat dřív, než je zasadíte pod zem. Teprve po určité době začnou přitahovat v půdě přirozeně se vyskytující mikroby, kteří dokážou během tří let rozložit podrážku a uvolnit tak semínku cestu pro růst. Proces rozkladu celé boty je poměrně rychlý. Obyčejné boty, které často bývají vyrobené z plastu, se rozkládají i tisíc let.

Součástí bot jsou korkové vložky, které se časem tvarově přizpůsobí tvaru nohy a zároveň mají přirozený antimikrobiální účinek a zabraňují tak zápachu. Svršek bot se vyrábí z organické bavlny z etických zdrojů a také se potahuje voděodolnou vrstvou z včelího vosku.

Strom za každý prodaný pár

Startup podnikl v ekologii ještě jeden krok dál a zavázal se, že za každý prodaný pár bot sám zasadí strom. Podobný slib uzavřel například i česko-německý startup Wearetreed, který vyrábí udržitelné dřevěné nabíječky. Ke každé z nich zákazníci navíc dostanou semínko, ze kterého si mohou sami vypěstovat bonsaj.

Tenisky Johnny během října a listopadu úspěšně prošly crowdfundingovou kampaní na Kickstarteru a získaly 73 tisíc kanadských dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,3 milionu korun. První páry bot bude startup rozesílat v srpnu 2022. Jeden vyjde přibližně na 3 tisíce korun.

Zdroj: Johnny