NANOLAB
Zdroj: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

ČVUT má novou laboratoř pro nanoelektrické technologie

ČVUT oficiálně představilo novou laboratoř NANOLAB, která bude sloužit pro výzkum a výuku nanoelektrických technologií. Do této oblasti spadají i aktuálně nedostatkové polovodičové čipy.

Fakulta elektrotechnická na ČVUT se pochlubila novou pokročilou laboratoří. Z jejích možností budou těžit především výzkumníci z katedry mikroelektroniky a také studenti, kteří zde načerpají zkušenosti s technologiemi používanými v polovodičovém průmyslu. Podle ČVUT tak české firmy tak budou mít větší šanci získat specializované odborníky, kteří budou navrhovat polovodiče, včetně aktuálně málo dostupných mikročipů.

Spektrum oborů, k jejichž zkoumání NANOLAB přispěje, je ale mnohem širší. „Připravujeme spolupráci na vývoji antireflexních vrstev pro solární články ve spolupráci s laboratoří, která působí v rámci naší fakulty. Pomůže nám to i v projektech s diamantovou elektronikou, která vyniká vysokou odolností. Další oblastí uplatnění jsou kosmické technologie, ve kterých se angažuje veřejný i soukromý sektor,“ jmenuje některé plány Pavel Hazdra, vedoucí katedry mikroelektroniky na FEL ČVUT.

NANOLAB je vybavený pokročilými přístroji, z nichž se některé v Česku objevily poprvé. Výzkumníci zde využijí technologie z oblasti bezmaskové optické litografie, depozice atomárních vrstev (ALD) a hlubokého leptání reaktivní plazmou. Nová laboratoř si vyžádala investici 40 milionů korun.

Zdroj: TZ