sloni-trava-letadlo
Zdroj: John McArthur, Unsplash

Díky sloní trávě dekarbonizujeme letecký průmysl, tvrdí vědci

Spalování leteckého paliva se podílí na klimatické změně. Američtí vědci se proto zaměřili na možnost využití biopaliv z rostlin. Řešením může být sloní tráva.

Emise, které vznikají při letecké dopravě, jsou jedním z důvodů, proč se Země stále více otepluje. Využití elektrických pohonů letadel je ale zatím otázkou budoucnosti, a tak se američtí vědci rozhodli zkoumat potenciál biopaliv získaných z přirozeně se vyskytujících rostlin.

sloni-trava-do-textu
Zdroj: Ej Agumbay, Unsplash

Tým výzkumníků z Arizonské státní univerzity ve studii, která vyšla v polovině listopadu, zjistil, že pokud by se travinou ozdobnice, nazývanou také sloní tráva, osadilo 23,2 milionů hektarů existující půdy, pokrylo by to poptávku amerického leteckého sektoru. Vědci přitom počítali s využitím nekvalitní zemědělské půdy, která jinak většinou leží ladem. 

Vědci zkoumali dva druhy trávy, ze kterých se jako slibnější surovina ukázala ozdobnice. Ta roste i na neúrodné půdě bez živin a během jedné vegetační sezóny dorůstá výšky přes čtyři metry. O jeden z nejnadějnějších zdrojů biopaliv se jedná také díky jejímu rychlému vstřebávání oxidu uhličitého.

Podle studie by byly průměrné náklady asi 4,1 dolaru za galon. Jedná se o vyšší cenu než u běžného leteckého paliva, které obvykle stojí asi 2 dolary za galon. Vědci ale tvrdí, že pokud vezmeme v úvahu potenciál snížit emise, jedná se o přiměřenou cenu.

Proti změně klimatu se snaží bojovat i čeští vědci, v minulosti například objevili gen sucha.

Zdroj: Nature Sustainability, ASU (new.asu.edu)