testování dronu
Zdroj: Amazon

Špatné počasí už není pro doručovací drony Amazonu překážkou

Amazon ukazuje, že to myslí s doručováním zásilek drony vážně. Ukázal vylepšený model dronu, který může létat i za deště.

Prime Air začne příští rok používat nový doručovací dron s názvem MK30. Amazon, který doručovací službu provozuje, slibuje větší spolehlivost a bezpečnost. Pro co nejširší možnosti využití zvládne dron nově létat i za deště. Nicméně, nesmí být příliš silný.

Před reálným nasazením musejí drony projít řadou zkoušek.
Před reálným nasazením musejí drony projít řadou zkoušek. Zdroj: Amazon

Stroj podle tvůrců zvládá uletět delší vzdálenost a je také obratnější. Zároveň má nižší hmotnost a menší rozměry než dřívější verze. Unese asi dva kilogramy. Oproti předchozí generaci jsou upravené také listy vrtule, takže stroj při letu není tak hlučný. Drony sice létají stovky metrů vysoko, jenže se pohybují nad městem a při doručení musí slétnout dolů. Proto hluk není zanedbatelným faktorem.

Drony MK30 jsou autonomní, takže několik změn potkalo i řízení a systém, který zabraňuje srážce s překážkou, zvířetem nebo člověkem. Kromě řádného testovaní musí stroj schválit Federální úřad pro letectví (FAA), který dohlíží na civilní leteckou dopravu nad USA. Právě problémy se spolehlivostí doručovacích dronů Prime Air se na jaře letošního roku zabýval i server Bloomberg. Zástupci Amazonu ale tehdy veřejnost ujistili, že zkoušky probíhají v uzavřeném prostoru a nikdo při nich doposud neutrpěl zranění.

Amazon má za cíl drony doručovat zásilky do jedné hodiny či dokonce do 30 minut. Už v roce 2013 to naznačil zakladatel a bývalý CEO společnosti Jeff Bezos.

Zdroj: Amazon