TRL Space
Zdroj: TRL Space

TRL Space vyšle do vesmíru vlastní komerční družici

Brněnská firma TRL Space oznámila, že v polovině roku 2024 vyšle na oběžnou dráhu Země vlastní družici s názvem TROLL. Otestuje také několik dalších unikátních produktů.

Družice, na které TRL Space pracuje, bude údajně největší komerční družicí od založení České republiky. Firma chce tímto počinem především ukázat, že zvládne sama postavit celý satelit a vyslat jej do vesmíru. Zařadí se tak mezi malé množství evropských firem, které to dokážou. Kromě toho také otestuje několik produktů, které následně nabídne zákazníkům po celém světě.

Petr Kapoun, zakladatel a CEO TRL Space.
Petr Kapoun, zakladatel a CEO TRL Space. Zdroj: TRL Space

Ochrana před kolizemi

Mezi testované produkty patří LiDAR, unikátní laser, který TRL Space vyvíjí společně s HiLase, vědeckým výzkumným centrem zaměřeným na laserovou techniku. Laser bude ve spojení s detektorem schopný s vysokou přesností monitorovat objekty pohybující se na oběžné dráze a tím i zvýšit zabezpečení kosmického provozu. Ten v současnosti ohrožují kolize velkého množství družic.

Brněnská společnost chce vyvinout LiDAR i pro svou plánovou misi LUGO, jejímž cílem je prozkoumat podzemí Měsíce a vytvořit jeho úplnou mapu s rozlišením několika centimetrů. Firma plánuje ještě další produkt a tím bude laserová komunikace.

Vesmírná data

Součástí družice TROLL bude také hyperspektrální kamera a software pro šifrovanou komunikaci mezi družicí a Zemí. Komunikace dnes totiž mnohdy probíhá nezabezpečeným způsobem a kvůli tomu hrozí úniky cenných dat.

Součástí satelitu bude také software s umělou inteligencí od partnerského startupu Zaitra, který se postará o tzv. onboard data processing, tedy vyhodnocení dat přímo na oběžné dráze. Díky umělé inteligenci si družice dokáže sama spočítat, kdy hrozí srážka s jiným objektem a změnit svou polohu.

Možnost vynést a otestovat na družici i své vlastní produkty TRL Space nabídlo i dalším zemím, například partnerským státům z Afriky nebo z regionu Trojmoří, které si tak budou moct do vesmíru nechat vynést vlastní produkty.

Družici TROLL vynese do vesmíru raketa Falcon od SpaceX v polovině roku 2024.

Zdroj: TZ