FaceBit, Northwestern University
Zdroj: Northwestern University

FaceBit dokáže přeměnit respirátor na monitorovací zařízení

FaceBit je nový pokročilý senzor, který se vkládá do ochranných obličejových pomůcek a slouží k monitorování nositelova zdraví. Autoři mu přezdívají „Fitbit na obličej“.

V době pandemie jsou pracovníci v první linii pod obrovskou zátěží. Zdravotnický personál musí často absolvovat dvanáctihodinové nebo i delší směny, při kterých jsou od hlavy až k patě navlečení do ochranných pomůcek. Inženýři ze Severozápadní univerzity v USA proto speciálně pro ně vyvinuli nový senzor, který má ohlídat jejich kondici.

FaceBit se pomocí malého magnetu přichytává na respirátory nebo roušky. Umožňuje nepřetržité sledování životních funkcí uživatelů (zejména frekvenci dýchání a srdečního tepu) a také dokáže ověřit, zda jim maska dobře těsní. Všechny informace se bezdrátově přenáší do chytrého telefonu, kde se v reálném čase zobrazují na dashboardu. Aplikace uživatele upozorní, pokud detekuje únavu, zvýšenou srdeční frekvenci nebo úniky v masce.

„Pokud nosíte roušku 12 hodin nebo déle, může vám znecitlivět obličej. Nemusíte si ani uvědomit, že se vám maska uvolnila, protože ji necítíte nebo jste příliš vyhořelí na to, abyste si toho všimli,“ říká Josiah Hester, který stojí v čele vývoje zařízení. Správnou přilnavost masky zařízení ověřuje měřením odporu.

Senzor napájí malá baterie, ale kromě toho přístroj dokáže čerpat energii i z dechu uživatele nebo ze slunečního světla, což prodlužuje dobu mezi nabíjením. Podle Hestera FaceBit vydrží bez nabíjení v provozu týden až dva.

FaceBit je zatím v prototypovací fázi a bude muset podstoupit další testování. Autoři projekt zveřejnili jako open source, aby si kdokoliv mohl zařízení sestavit sám.

Zdroj: Northwestern University