Elektronika všitá do látek otevírá cestu k mnoha zajímavým aplikacím. Oblečení může například monitorovat vaši svalovou aktivitu. Limitem pro podobná řešení byl až doposud zdroj energie – baterie.
Aby „elektronické oblečení“ fungovalo, musí mít zdroj energie, který by navíc měl být pružný a dal se prát. Nebo alespoň před praním snadno sundat – ale i to by byla rozhodně méně pohodlná varianta. Univerzita Britské Kolumbie oznámila, že našla způsob, jak obě funkce zkombinovat, a představila své flexibilní baterie, které lze bez obav hodit do pračky.
Praní baterie bez problému
Nositelná elektronika je velký a perspektivní trh a flexibilní baterie jsou klíčem k jejímu dalšímu rozvoji. Tým, který na Univerzitě Britské Kolumbie vede profesor Ngoc Tan Nguen, změnil tradiční postup výroby baterií, kdy jsou lithium-iontové články uzavřené v tuhém obalu. Místo toho použil alternativu: zinek a oxid manganičitý, tedy látky, které jsou současně levné a bezpečné.
Obě suroviny vědci rozemleli na drobné částečky a integrovali s polymerem. Vytvořili tak ultratenké flexibilní vrstvy, které lze stohovat. Po dosažení konkrétních parametrů hotový produkt „uzavřeli“ stejným polymerem.
Výsledkem je prototyp flexibilní baterie, kterou lze natáhnout na dvojnásobek své délky. Kapacita dosahuje 160 mAh a po 500 cyklech nabití a vybití si udrží 75 % kapacity. Navíc bez problémů přežije až 39 pracích cyklů v domácích i průmyslových pračkách. Skvělé parametry prototypu dávají tušit, že sériový produkt by mohl být ještě lepší.
Není divu, že o produkt už má zájem několik potenciálních zákazníků. Použité materiály jsou relativně levné, a proto by neměl být problém s masovou dostupností a příznivou cenou hotových výrobků.
Zdroj: University of British Columbia
Odpovědět
Zobrazit komentáře