Zdroj: Rijksmuseum

Fotografie o 717 gigapixelech zachycuje Rembrandtovo mistrovské dílo

Amsterdamské Rijksmuseum zveřejnilo extrémně detailní fotografii Rembrandtova obrazu Noční hlídka. Jedná se o největší a nejdetailnější fotografii uměleckého díla, která byla kdy pořízena.

Fotografie obrazu Noční hlídkarozlišení 717 gigapixelů, tedy 717 000 000 000 pixelů. Každý pixel reprezentuje plochu 5 mikrometrů obrazu. Výsledná fotografie je složená z 8 439 jednotlivých fotografií o rozměrech 5,5 × 4,1 cm, k jejichž pořízení autoři použili 100megapixelový fotoaparát Hasselblad H6D 400 MS. O spojení těchto menších fotografií se následně postarala umělá inteligence. Výsledné digitální dílo má velikost 5,6 terabajtů.

Zdroj: Rijksmuseum

Jedná se o druhý a mnohem povedenější pokus o takovou fotografii. Poprvé ji Rijksmuseum zveřejnilo už v květnu 2020. První fotka ale měla rozlišení „jen“ 44,8 gigapixelů a každý pixel zobrazoval 20 mikrometrů obrazu.

Fotografie vznikla v rámci výzkumu Operace Noční hlídka. Vědci zapojení do projektu nyní díky ní budou moct detailně studovat dílo na dálku. Kromě toho jim také pomůže sledovat budoucí proces stárnutí obrazu s mnohem větší přesností.

Druhá fáze operace začíná 19. ledna. Muzeum nyní bude pracovat na konzervaci díla, a proto po nějakou dobu nebude dostupné pro veřejnost. Zájemci si ale díky detailní fotografii mohou prohlédnout obraz alespoň online, na webu Rijksmuseum.nl/Nightwatch.

Zdroj: Rijksmuseum