Halloween
Zdroj: Freestocks, Unsplash

Halloween: kdy, jak a proč se slaví?

Posledního října se ve světě slaví Halloween. Víte, proč tradice vznikla nebo z čeho se původně vyráběl Jack-o‘-lantern? V našem článku se to dozvíte.

Přelom října a listopadu lidé obvykle věnují vzpomínkám na zemřelé. V Česku si tradičně připomínáme 2. listopadu Památku zesnulých neboli Dušičky, zatímco v anglosaských zemích se 31. října slaví Halloween. V posledních letech se ale tradice míchají a Halloween si vydobyl popularitu i u nás.

Halloween
Zdroj: Andyone, Unsplash

Původ Halloweenu

Název svátku Halloween vznikl zkrácením anglického názvu „All Hallows‘ Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Původ tradice není stoprocentně jasný, ale nejčastěji bývá spojován s Kelty a jejich oslavou svátku Samhain.

Poslední říjnový den pro Kelty znamenal začátek nového roku. Vnímali ho jako důležité pomezí mezi letním a zimním obdobím, kdy se zároveň stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Oblékali se proto do děsivých masek a malovali si obličeje, čímž chtěli odstrašit zlé duchy.

Díky irským a skotským přistěhovalcům se tradice během 19. století rozšířila do USA a dalších anglicky mluvících zemí, jako je Velká Británie, Kanada nebo Austrálie. Do podoby, jakou známe dnes, se svátek rozvinul počátkem 20. století. Od třicátých let začalo být populární nošení kostýmů a koledování se objevilo kolem roku 1950.

Halloween
Zdroj: Paige Cody, Unsplash

Halloweenské tradice

Takzvaný trick-or-treating neboli koledování je nejznámější halloweenskou tradicí. Spočívá v tom, že se děti a dospívající po setmění obléknou do kostýmů a vyrazí na koledu po okolí. Obcházejí jednotlivé domy a od sousedů získávají horu sladkostí a cukroví, hračky nebo i peníze. Odmítavým lidem, kteří děti ignorují, hrozí na oplátku nějaká lumpárna, například naházení toaletního papíru na dům.

Ve městech se také pořádají průvody a soutěže o nejlepší kostýmy a masky, kterých se hojně účastní i dospělí. Do kostýmů lidé navlékají i své domácí mazlíčky. A to nejen psy, ale třeba i králíky, agamy nebo morčata.

K Halloweenu jednoznačně patří i vyprávění hrůzostrašných historek a sledování strašidelných a tajemných filmů. Pokud si nejste jistí, jaký film si pustit, koukněte se na žebříček Top 20 halloweenských filmů, který pro vás sestavila naše redakce.

Halloween
Zdroj: Monstera, Pexels

Výzdoba a jídlo

Nedílnou součástí tradic jsou dekorace, které zdobí domy zevnitř i zvenčí. Tou nejznámější je bezpochyby Jack-o‘-lantern. Jedná se o svítilnu vytvořenou z vydlabané a vyřezané dýně a dovnitř vložené svíčky, která se nejčastěji pokládá na verandu nebo okenní římsu. Zajímavé je, že původně se lucerna vydlabávala z tuřínů. V Americe ale nebyly vždy dostupné, a proto se místo nich začaly používat dýně. 

Halloweenská výzdoba nezahrnuje jen vydlabané dýně, ale také svícny, postavičky, řetězy a všelijaké další dekorace do oken či květináčů vyrobené z nejrůznějších materiálů, většinou laděné do oranžové nebo černé barvy. Ve Spojených státech nadšenci vytváří celé strašidelné domy a na předzahrádky si umisťují děsivé figuríny v životních velikostech. V některých sousedstvích dokonce probíhají soutěže o nejstrašidelnější výzdobu.

Co se týče jídla, mezi tradiční ingredienci patří rozhodně dýně, ze které se připravují například polévky nebo koláče. Kromě toho se ale jakékoliv jiné jídlo stylizuje do „hororové“ podoby. Vznikají tak například čokoládové hřbitovy, banánoví duchové nebo muffiny ozdobené kostlivci.