Harvard a další světové univerzity nabízí přednášky a kurzy zdarma. Už jste si zapsali ten svůj?

Roční výuka na Harvardu či jiné, podobně prestižní univerzitě, vyjde v přepočtu na více než 1 milion korun. K tomu připočtěte další poplatky za ubytování, stravu a sportovní aktivity a ponenáhlu se pohybujete v cenové hladině garsonky na maloměstě. Pokud jste někdy přemýšleli o tom, zda se dá dostat k nejkvalitnější výuce na světě bez toho, aniž byste museli disponovat státním rozpočtem Ugandy, tak pro Vás máme skvělé zprávy.

Platforma edX je neziskové spojení 140 světových univerzit, nevládních organizací a korporací, která nabízí přístup k více než 3500 vybraných přednášek a kurzů zcela zdarma. Ty Vás kupříkladu naučí, jak společně s Massachusettským technologickým institutem programovat v pythonu, Harvard Vás zasvětí do tajů a hlubin každodenní psychologie a virtuální semestr můžete zakončit třeba sérií přednášek o vzestupu superhrdinů a jejich dopadu na popkulturu.

Zastoupeny jsou světové univerzity i soukromé organizace

Nejedná se sice o žádnou novinku – platforma edX byla založena již v roce 2012 – ale v souvislosti s pandemií se repertoár a celkový počet kurzů výrazně navýšil. Všechny kurzy lze absolvovat zcela zdarma, připlatit si můžete za oficiální certifikát, který můžete zužitkovat na LinkedIn nebo při pracovním pohovoru. Jeho ceny se pohybují v rozmezí cca. 800 Kč až 3500 Kč a výtěžky z něj zajišťují bezplatné vzdělávání všech zájemců z celého světa.

Po zapsání kurzu si můžete zvolit, zda ho chcete absolvovat zdarma, nebo s certifikátem. Druhá varianta je placená, cena se pohybuje v rozmezí 800 – 3500 Kč. Screenshoty v článku: Trendwatcher.cz

Mezi speciální placené programy patří také profesionální výuka MicroMasters, která je navržena tak, abyste pomocí ní dosáhli vysokoškolského titulu. Certifikát sice nezaručuje, že Vás přijmou do celého studijního programu, pokud ho ale máte, tak se zohlední snížením hranice pro přijetí i celkově nižší finanční zátěží.

V působivém seznamu sdružených institucí jsou zastoupeny univerzity spadající pod břečťanovou Ivy League, mezinárodní univerzity, konzervatoře i světoznámé nevládní organizace. Mezi ně patří např:

  • Princeton
  • Harvard
  • Oxford
  • Sorbonna
  • Cambridge
  • Imperial College of London
  • Hongkongská univerzita vědy a technologie
  • University of Edinburgh 

Úplný seznam institucí naleznete zde. Kliknutím na každou školu se o ní dozvíte více a uvidíte, jaké kurzy v rámci edX momentálně nabízí. 

Svědí Vás prsty? Tak se někam zapište. Aktuálně je na výběr ze zhruba 3500 různých kurzů z téměř všech myslitelných oborů

Kurzy můžete libovolně filtrovat podle předmětu, časové i faktické náročnosti, podmínek ukončení či jazyka. A ano, četli jste dobře. Všechny kurzy fungují úplně stejně, jako při výuce na jakékoliv univerzitě např. v Česku. Kurz si musíte zapsat a následně pročíst sylabus, ve kterém se dozvíte, co je třeba udělat pro to, abyste program zdárně dokončili. Obvykle je tedy nutné splnit nějaké dílčí úkoly, abyste dostali virtuální zápočet.

edX nabízí více než 3500 kurzů a programů, které si můžete zapisovat dle libosti. Všechny jsou v základu zdarma.

EdX nabízí nejvíce kurzů z oblasti počítačových věd, obchodu a managementu, stejně jako strojírenství nebo společenských a humanitních věd. Pokud Vás tyto oblasti zajímají a chtěli byste se ve volném čase posunout někam dál, tak si vyhraďte třicet minut času a projděte si nabízené kurzy jeden za druhým. Určitě narazíte na něco, co Vás dokáže dostatečně zaujmout.

Mezi aktuálně nejoblíbenější kurzy na platformě patří:

Každý kurz je velmi dobře organizován, k dispozici máte podmínky ukončení, rozvrh hodin, studijní materiály i diskusní fóra

Mnoho kurzů probíhá zcela samostatně a s časovou flexibilitou, takže je zcela na Vás, zda se chcete vzdělávat ráno, odpoledne nebo před spaním. Zároveň je vše kvalitně strukturované, takže se nestane, že byste nevěděli, co a jak dělat nebo co se od Vás vlastně očekává.

A jak to vypadá na konkrétním případě? Zapsali jsme si kurz „Rétorika: umění přesvědčivého psaní a mluvení na veřejnosti,“ který spadá pod Harvard a začal právě dnes, 15.2. Po úvodním písemném seznámení s vyučujícími Vás kurz vybídne k tomu, abyste si přečetli sylabus předmětu, ve kterém jsou vypsány podmínky ukončení. Při časové náročnosti 3 hodin týdně bych měl být schopen kurz zakončit za tři měsíce, a to za podmínky toho, že odevzdám jednu esej, nahraju jeden mluvený proslov, který si nechám okomentovat od dalších spolužáků a zároveň okomentuji proslovy druhých lidí. Pokud byste tedy čekali kurz, ve kterém si jednou týdně naklikáte do online dotazníku odpovědi a,b,c,d a pustíte si jedno video, tak byste byli pravděpodobně překvapeni. Zda mile či nemile, to necháme na Vašem posouzení.

Kurz Vám pro přehlednost připraví časovou osu předmětu. Nutno říct, že po nějaké době Vám vyprší přístup, který si musíte manuálně prodloužit, abyste nepřišli o svůj progress.

Pokud studujete v programu MicroMasters, tak si můžete nechat vybrané předměty započítat i do celkové kreditové zátěže.

Zaujala Vás problematika vzdáleného vzdělávání se? Pokud ano, tak nezáleží na tom, zda jste středoškolák, který se připravuje na přijímací zkoušky na vysokou, profesionál, který se chce posunout ve své kariéře o příčku výš, nebo celoživotní student s vášní pro vědomosti. V rámci edX naleznete pravděpodobně všechno, co budete ke svému zušlechtění potřebovat. A pokud náhodou ne, tak můžete mít alespoň dobrý pocit z toho, že jste si mohli vyzkoušet špičkovou výuku zcela zdarma. Na Oxford konec konců nezavítáte každý den. Nebo ano?