čokoláda
Zdroj: Tamas Pap, Unsplash

Jaká čokoláda je na světě ta nejoblíbenější? Finské Valio to zjistilo

Mlékárenská a potravinářská společnost Valio vytvořila pomocí umělé inteligence koncept tabulky mléčné čokolády, která má být údajně tou nejlepší na světě.

Koncept čokolády nazvaný „The Bar“ vznikl díky kombinaci lidských a počítačových schopností. Firma Valio pomocí umělé inteligence analyzovala preference spotřebitelů čokolády po celém světě a na základě výsledků navrhla unikátní recept na čokoládu. Jedná se především o zajímavý marketingový kousek, do receptu totiž společnost zahrnula svůj mléčný prášek se sníženým obsahem cukru.

Ideální čokoláda má mít podle Valia pět vrstev různých chutí.
Ideální tabulka čokolády má mít podle Valia pět vrstev různých chutí. Zdroj: Valio

O naprogramování algoritmu se postarala finská společnost Aiwo Digital. Jejich umělá inteligence během loňského jara analyzovala přes 1,5 milionu veřejných diskuzí na sociálních sítích věnovaných mléčné čokoládě. Valio se pak také dotazovalo stovek lidí na preference ohledně čokolády v průzkumu.

Přesné výsledky analýzy a průzkumu společnost neuveřejnila, ale údajně z nich vyplynuly dva hlavní poznatky. Za prvé, neexistuje jediná oblíbená čokoládová chuť, náplň nebo velikost, protože spotřebitelé si rádi vychutnávají různé druhy čokolády v různých situacích. A za druhé, lidé si chtějí čokoládu dopřát s čistým svědomím – přejí si, aby byla čokoláda zdravější.

Čokoláda s pěti vrstvami

Valio navrhlo ve spolupráci s finským výrobcem čokolády Kultasuklaa unikátní pětivrstevný design tabulky. Každé patro se hodí pro jinou náladu a vrstvy se mohou konzumovat zároveň, nebo pohodlně oddělit. Problém ohledně složení čokolády Valio „vyřešilo“ přidáním svého sušeného mléka Bettersweet, díky kterému tabulka obsahuje o 30 % méně cukru. Společnost také tvrdí, že v budoucnu se přidaného cukru ve složení dokáže zbavit úplně, a přitom zachovat stejnou chuť.

„Chutě tabulky představují novou alternativu k tradiční bonboniéře, různé čokoládové chutě se kombinují, místo aby se oddělovaly. Každá vrstva je vyrobena pro různé životní situace. Kromě příchutě čisté mléčné čokolády jsou další vrstvy vylepšeny ořechy, kokosem nebo kousky sušenek,“ popisuje Timo Pajari, seniorní viceprezident společnosti Valio.

Reálně se však, alespoň prozatím, v obchodech tato čokoláda prodávat nebude. Jednalo se o takzvaný proof of concept (důkaz principu). Vzhledem k zaměření firmy se navíc v průzkumu zaměřovala pouze na mléčnou čokoládu, zatímco jiné druhy zůstaly opomenuty.

Zdroj: Valio, Foodbev Media