Televize a chuť
Zdroj: Pixabay

Japonský profesor sestrojil televizi, která přenáší chuť

Profesor Homei Miyashita z japonské univerzity Meiji vyvinul prototyp televizní obrazovky, která nepřenáší pouze obraz a zvuk, ale také chuť – uživatelé ji mají olizovat.

Agentura Reuters informovala o novém prototypu zařízení TTTV (Taste the TV), které dokáže napodobit chuť zobrazeného jídla, například čokolády nebo pizzy. Přístroj využívá deset kanystrů s různými příchutěmi, které vzájemně kombinuje. Finální vzorek následně nastříká na fólii nataženou přes obrazovku, aby ho divák mohl vyzkoušet.

Televize a jídlo
Zdroj: Pixabay

„V době pandemie může podobná technologie vylepšit způsob, jakým lidé interagují s vnějším světem,“ řekl Homei Miyashita agentuře Reuters. Co se týče praktického využití, vylepšenou televizi budou lidé moct využít například na školení someliérů a kuchařů, na video chat nebo na hraní her a kvízů.

Zařízení zatím existuje v jediném kusu, který profesor se svým týmem sestavoval během posledního roku. Pokud by se vyráběl komerčně, autor odhaduje, že by výroba každé jednotky stála zhruba 875 dolarů (přes 19 tisíc korun). Na test zařízení se můžete podívat v následujícím videu.

Zdroj: Reuters